Wyspa Jadłonomia

Najlepszy spektakl dla dzieci 2023 roku! Bulwa nać! Najprościej mówiąc Wyspa Jadłonomia to przepis na lepsze życie. Pełne humoru, grozy, zwrotów akcji i gorzkiego śmiechu przedstawienie zaprasza do świata, w którym z dziećmi i młodzieżą rozmawia się poważnie, bez udawania, że świat jest lepszy niż w rzeczywistości. Dla dzieci w wieku od 11 do 99 lat. Uwaga! Spektakl zawiera nachalną promocję weganizmu.

„Wyspa Jadłonomia” to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany „Jadłonomią” – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania. To przedstawienie, które zachęca do zielonego aktywizmu w obszarze własnego talerza i własnego świata.

Bohaterką przygodowo-sensacyjnej opowieści, czerpiącej z tradycji japońskich filmów anime, jest dziewczynka M., która mierzy się z groźnym potworem, czernią, która zagraża całemu światu, zwłaszcza zaś dorosłym. Gdy potwór pojawia się w życiu bohaterki, nic nie pozostaje takie jak było. Stawką staje się życie i zdrowie najbliższych. Czy dziewczynka znajdzie tajemną recepturę uzdrowienia świata? Kogo spotka na Wyspie, na którą porwie ją tajemnicza siła? I czy uda jej się wrócić do domu? Jak skończy się spotkanie z Wiedźmą Jadłonomią, siłą, która wie wszystko? Czy dziewczynka zechce być bohaterką idei zielonej rewolucji? A jeśli tak, to czy inni ludzie pomogą jej uzdrowić świat, dokonać zmiany za pomocą łyżki, widelca, listy zakupów i przeformułowania filozofii życia? Są takie chwile, kiedy niebezpieczeństwo, które grozi najbliższym, każe przedefiniować myślenie o rzeczywistości. W awangardzie zielonej rewolucji twórcy spektaklu widzą dzieci i młodych ludzi, którzy dorastają właśnie do odpowiedzialności, od której uchylili się ich rodzice.

„Wyspa Jadłonomia” to spektakl o zmianie myślenia. Ale ponieważ samo myślenie nie wystarczy również o potrzebie działania. Pełne humoru i grozy, zwrotów akcji i gorzkiego śmiechu przedstawienie, zaprasza do świata, w którym z dziećmi i młodzieżą rozmawia się poważnie, bez udawania, że świat jest lepszy niż jest. Komiksowa opowieść o małej rewolucjonistce zachęca do wspólnej refleksji dzieci i dorosłych – refleksji o tym, co można zrobić na co dzień, by żyć zdrowiej, odpowiedzialniej i z myślą o lepszej przyszłości planety, ludzi i nie-ludzkich istot. Spektakl o odpowiedzialnym jedzeniu stawia widzów przed wspólnym wyzwaniem troski o świat, który wymaga leczenia i natychmiastowej interwencji ekologicznej, etycznej, a również kulinarnej.

„Wyspa Jadłonomia” to kolejne przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr. Poprzednie spektakle zrealizowane przez ten zespół, „Greta i Ostatni Wieloryb” czy „Królowa Śniegu”, zyskały uznanie widzów i wiele nagród związanych ze sztuką dla młodzieży. Tym razem duet twórców zaprosił do współpracy nad scenariuszem dramatopisarza Jana Czaplińskiego. Wśród inspiracji można wymienić oczywiście i przede wszystkim serię „Jadłonomia” Marty Dymek, ale również „Alicję w Krainie Czarów”, „Spirited Away: W krainie bogów” Hayao Miyazakiego.


DROGA PRZEZ „NIE” I „TAK”
dodatek do spektaklu „Wyspa Jadłonomia”

 

Twórcy

Inspirowany cyklem książek

„Jadłonomia” Marty Dymek

REŻYSERIA

Maciej Podstawny

KONCEPCJA

Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny, Jan Czapliński

SCENARIUSZ

Jan Czapliński

WSPÓŁPRACA SCENARIUSZOWA

Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY

Kaja Migdałek

MUZYKA

Jerzy Rogiewicz

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Justyna Pankiewicz

INSPICJANTKA

Maria Lejman-Kasz

VIDEO

Przemysław Tokarski

Asystentka produkcji

Zuzanna Magda Melnyk

Pomoc krawiecka

Gaba Górecka

Staż w dziale produkcji

Łucja Żurek

Recenzje

Aneta Kyzioł / Polityka

Branżowe porzekadło mówi, że dobry aktor zagra nawet książkę telefoniczną, spektakl w Studio dowo­dzi, że także kucharską. Zwłaszcza gdy ta przy­nosi także przepis na lepsze życie.

Agnieszka Kobroń / afiszteatralny.pl

„Wyspa Jadłonomia” to spektakl ze zgrabnie rozwijającą się akcją, bardzo dobrym aktorstwem i tematem, którego we współczesnym świecie nie sposób pominąć. Dzieło dla dzieci i dorosłych, które bawi, uczy i wzrusza jednocześnie. Dzieło, w którym wspólny posiłek zamiast dzielić zainteresowanych da do myślenia i niemałej refleksji na temat weganizmu czy podejścia do odpowiedzialnego jedzenia i życia.

Rafał Turowski / rafalturow.ski

Było to coś tak słodkiego, ironicznego i autoironicznego, dowcipnego, brawurowo zagranego, do tego cudownie napisanego (a tak, bulwa nać!), mądrego, owszem – dość radykalnego, ale nie doktrynerskiego, choć może i takie były założenia twórców, a może i nie. Po wyjściu z teatru nie przestałem co prawda jeść mięsa, ale jestem pewien, że tylko dlatego, że jak miałem 12 lat, to TAKICH spektakli po prostu nie było.

 

KASA BILETOWA

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę