en
 

Złota Skała

Opowieść o Robercie Brylewskim

reż. Grzegorz Laszuk

SPEKTAKL

Powrót
fot. Krzysztof Bieliński

Złota Skała

Mógł być gwiazdą, ale nie był – wybór czy przypadek?
Mógł zarabiać wielkie pieniądze, ale ledwie wiązał koniec z końcem – wybór czy przypadek?
Mógł znaleźć spokojną przestrzeń poza systemem, którego nienawidził, ale wciąż działał na jego granicach.

Robert Brylewski był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury ostatniego półwiecza. Jako lider Kryzysu, Brygady Kryzys, Armii, Izraela tworzył muzykę, która w przejmujący sposób rejestrowała swoją współczesność. Zawsze aktualna, umiejętnie łapała ducha czasów. Zarazem sztuka Brylewskiego była marzeniem o innym, lepszym świecie. O Złotej Skale, na którą można uciec ze złego Babilonu.

Przedstawienie o Brylewskim reżyseruje Grzegorz Laszuk, lider legendarnej Komuny Warszawa, niegdyś zdeklarowany anarchista, dzisiaj artysta-społecznik, który coraz odważniej dokonuje gorzkiego rozliczenia ze swoimi niegdysiejszymi ideałami. Opowieść o ojcu chrzestnym polskiego punka staje się dla Laszuka okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. – Zawsze dobrze spojrzeć wstecz, by rozpoznać przeznaczenie, które sami sobie wybieramy – mówi reżyser.

W spektaklu przypominane są najważniejsze piosenki Brylewskiego, od Telewizji i Mam dość po To, co czujesz. Na scenie obok aktorów Teatru Studio pojawiają się ważni muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch.

Oto prawdziwe punky reggae party z egzystencjalnym namysłem w tle.

Twórcy

REŻYSERIA

Grzegorz Laszuk

ŚWIATŁO

Karolina Gębska

CHOREOGRAFIA

Weronika Pelczyńska , Aleksandra Osowicz

WSPÓŁPRACA MUZYCZNA

Bartek Rączkowski, Bartek Tyciński

KOSTIUMY

Ewelina Ciuchta

SCENOGRAFIA

Rafał Dominik i Piotr Szczygielski

INSPICJENTKA

Zuzanna Prusińska

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Justyna Pankiewicz

ASYSTENTKA PRODUKCJI

Monika Balińska

Obsada

Bartosz Porczyk

Rob Wasiewicz

Tomasz Nosinski

Ewelina Żak

Marta Zięba

Grzegorz Laszuk

Łukasz Wójcicki

Teodor Olter

Artur Lipiński

Anna Wojnarowska

Recenzje

Bartek Chaciński,
Polityka

Jeśli mamy zajrzeć za „błyski świateł, strzępki fabuły i miotających się po scenie aktorów” (skądinąd niezła choreografia), jak proponują aktorzy, zobaczymy raczej próbę głośnego wykrzyczenia samej energii życia – krótkiego, głośnego i intensywnego jak punkowy koncert.

Papaya.Rocks

W spektaklu „Złota Skała” mowa jest o przeznaczeniu. Dialog na jego temat prowadzą, niczym wyrocznie, dwie olbrzymie maski. Jedna jest metaforą starości, druga młodości. Ich rozmowy wydobywają się na pierwszy plan ponad sylwetkami aktorów, którzy przypominają grecki chór. Poruszają się jak posągi, śpiewają punkowe utwory z repertuaru Kryzysu, jak „Telewizja” czy „Mam dość” trochę jak w antycznej tragedii.

 

KASA BILETOWA

 

od 1 września 2021

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę