en
 

Aktualności

Powrót
fot. Alicja Szulc

01.02.2022

50 lat temu Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy, zgodnie z wnioskiem Dyrekcji teatru nadało „przedsiębiorstwu państwowemu Teatr „Klasyczny” nazwę Teatr „STUDIO” w Warszawie.”
I OTO JESTEŚMY!

Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego archiwum, którym aktualnie zarządza Ewa Bułhak, młode kobiety, kuratorki, aktywistki z grupy Extinction Rebellion, które odczytają naszą historię w kontekście nowych wyzwań dla swojego pokolenia. Co z tego wyniknie dowiecie się już w maju. W dniu naszych urodzin nie mogliśmy wyobrazić sobie piękniejszego, międzypokoleniowego  spotkania!

Extinction Rebellion to ruch zajmujący się obywatelskim nieposłuszeństwem, który rozwija tak zwaną kulturę regeneracyjną. Oznacza ona budowanie wspólnoty politycznej w oparciu o kulturę współbycia, charakteryzującą się wzajemną troską, komunikacją NVC (komunikacją bez przemocy), budowaniem niehierarchicznych struktur (takie jak panele obywatelskie czy affinity group), w której każdy ma równoprawny głos i gdzie zwraca się uwagę na równowagę pomiędzy działaniem a niedziałaniem, co ma zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu. Kultura regeneracyjna łączy w sobie troskę o klimat, co można nazwać ekologią środowiskową, troskę o jakość więzi (ekologię społeczną) i o dobrostan psychofizyczny (ekologia mentalna). Dzięki temu proklimatyczne działania XR mają szansę się realizować na poziomie jednostkowym, społecznym i globalnym. Wraz z aktywistami i aktywistkami, którzy często sięgają w swych działaniach po środki audiowizualne, performatywne, teatralne pragniemy na nowo przyjrzeć się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/ niedziałaniem na obu tych polach w obliczu kryzysu klimatycznego.

Tytuł rocznej okupacji artystycznej Extinction Rebellion w STUDIO teatrgalerii „Przed / Po” umieszcza nas na osi czasu, ale odwołuje się również do szczególnej zbieżności, jaka pojawia się pomiędzy ideą walki o ocalenie człowieczeństwa poprzez sztukę po katastrofie holokaustu, którą podejmował w swych kolejnych pracach na styku teatru/malarstwa/performansu Józef Szajna oraz działaniem dzisiejszych młodych aktywistów i aktywistek na polu sztuki wobec katastrofy, która dopiero nadciąga.

 

 

KASA BILETOWA

 

 

W okresie Świąt Wielkanocnych:

 

Kasa biletowa
8-10 kwietnia (sb-pn) nieczynna

 

Galeria Studio
7-10 kwietnia (pt-pn) nieczynna

 

 

pn-pt czynna w godz: 11.00–19.00
sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00

 

poza powyższymi godzinami czynna:
– na godzinę przed spektaklem / wydarzeniem
– do rozpoczęcia spektaklu / wydarzenia

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę