Aktualności

Powrót
fot. Alicja Szulc

01.02.2022

50 lat temu Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy, zgodnie z wnioskiem Dyrekcji teatru nadało „przedsiębiorstwu państwowemu Teatr „Klasyczny” nazwę Teatr „STUDIO” w Warszawie.”
I OTO JESTEŚMY!

Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego archiwum, którym aktualnie zarządza Ewa Bułhak, młode kobiety, kuratorki, aktywistki z grupy Extinction Rebellion, które odczytają naszą historię w kontekście nowych wyzwań dla swojego pokolenia. Co z tego wyniknie dowiecie się już w maju. W dniu naszych urodzin nie mogliśmy wyobrazić sobie piękniejszego, międzypokoleniowego  spotkania!

Extinction Rebellion to ruch zajmujący się obywatelskim nieposłuszeństwem, który rozwija tak zwaną kulturę regeneracyjną. Oznacza ona budowanie wspólnoty politycznej w oparciu o kulturę współbycia, charakteryzującą się wzajemną troską, komunikacją NVC (komunikacją bez przemocy), budowaniem niehierarchicznych struktur (takie jak panele obywatelskie czy affinity group), w której każdy ma równoprawny głos i gdzie zwraca się uwagę na równowagę pomiędzy działaniem a niedziałaniem, co ma zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu. Kultura regeneracyjna łączy w sobie troskę o klimat, co można nazwać ekologią środowiskową, troskę o jakość więzi (ekologię społeczną) i o dobrostan psychofizyczny (ekologia mentalna). Dzięki temu proklimatyczne działania XR mają szansę się realizować na poziomie jednostkowym, społecznym i globalnym. Wraz z aktywistami i aktywistkami, którzy często sięgają w swych działaniach po środki audiowizualne, performatywne, teatralne pragniemy na nowo przyjrzeć się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/ niedziałaniem na obu tych polach w obliczu kryzysu klimatycznego.

Tytuł rocznej okupacji artystycznej Extinction Rebellion w STUDIO teatrgalerii „Przed / Po” umieszcza nas na osi czasu, ale odwołuje się również do szczególnej zbieżności, jaka pojawia się pomiędzy ideą walki o ocalenie człowieczeństwa poprzez sztukę po katastrofie holokaustu, którą podejmował w swych kolejnych pracach na styku teatru/malarstwa/performansu Józef Szajna oraz działaniem dzisiejszych młodych aktywistów i aktywistek na polu sztuki wobec katastrofy, która dopiero nadciąga.

 

 

KASA BILETOWA

 

w okresie świątecznym kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego:

24, 25, 26 grudnia
31 grudnia, 1 stycznia

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

w okresie świątecznym nieczynna:
24, 25, 26 grudnia
31 grudnia
oraz poniedziałki 23, 30 grudnia, 1, 6 stycznia

 

w trakcie trwania wystaw czynna:
wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

PARKING

Do 15 min.: bezpłatnie
Do 30 min.: 6 zł
Każda rozpoczęta godzina: 8 zł

więcej PARKING PKiN

 

SEKRETARIAT

pn-pt: 8:00 – 16:00

+48 22 620 47 70
sekretariat@teatrstudio.pl

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.