Do czerwca 2022 ruch Extinction Rebellion i STUDIO będą współpracowały w ramach projektu Przed/Po. Na placu Defilad oraz w przestrzeniach teatru będą odbywały się wystawy, warsztaty, performanse i dyskusje podejmujące tematy katastrofy klimatycznej i ekologicznej. Projekt zainauguruje wernisaż wystawy „Ostatnia scena”, który odbędzie się 15 października (piątek) oraz wydarzenia towarzyszące: performans „Red Rebels” i instalacja artystyczna „wspólny/powszechny/pospolity” Martyny Modzelewskiej i Franka Drażby połączona ze „Społecznym Panelem Słonecznym” w dniu 17 października 2021 (niedziela).
Czy katastrofa klimatyczna to nasza ostatnia scena? Czy koniec może być początkiem czegoś nowego? Co tak naprawdę oznaczają koniec i ostateczność? Jak aktywizm może wpływać na sztukę? Jaką rolę ma teatr wobec społeczeństwa zagrożonego katastrofą? Młodzi działacze i działaczki Extinction Rebellion, ruchu zajmującego się obywatelskim nieposłuszeństwem i sięgający często do środków happeningu i performansu przejmą teatr, by zadać w nim pytania o sens uprawiania dziś sztuki, wprowadzić swoją perspektywę i podzielić się doświadczeniami. Pierwsze działania w jubileuszowym sezonie 2021/ 2022 grupa rozpoczyna w połowie października.
Od 15 października do 4 listopada 2021 w przestrzeni STUDIO zobaczyć będzie można wystawę „Ostatnia Scena”. Do współpracy zaproszono artystki i artystów, którzy w swoich pracach podejmują temat licznych kryzysów, których jesteśmy świadkami. Wystawa ma miejsce na przestrzeniach STUDIO a swój finał znajdzie na Scenie Modelatronia. Przestrzeni naznaczonej obecnością Józefa Szajny, który w swojej twórczości podejmował temat schyłkowości, zagłady, ale przede wszystkim odpowiedzialności za dobrostan świata, który zamieszkujemy. Podczas wernisażu odbędzie się performans „Red Rebels” na placu Defilad (15 października o 18:00, piątek). Charakterystyczne dla ruchu Extinction Rebellion Czerwone Wdowy – postaci ubrane w czerwone stroje, z twarzami pomalowanymi na biało – przejdą w żałobnym korowodzie opłakując wymarłe gatunki. Przestrzeń placu stanie się miejscem opłakiwania, żalu, gniewu i buntu. Natomiast w niedzielę zapraszamy na „Słoneczny panel społeczny”. Podczas otwartej rozmowy podejmowane będą decyzje, rozwiązania, dyskutowane problemy. Tego dnia zachęcamy również do udziału w doświadczeniu, którym będzie instalacja artystyczna „wspólny/powszechny/pospolity” Martyny Modzelewskiej i Franka Drażby, oparta na procesie transformacji, której świadkami będą widzowie. (17 października o godz. 12:00, niedziela). Projekt koordynują Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka z XR oraz Justyna Lipko-Konieczna i Iga Dzięgielewska z Działu Edukacji teatru.
ARTYSTKI I ARTYŚCI:
Ciunowicz / Dopkoska / Gadowska / Goślińska / Hinderer / Janczar / Kaczmarek / Kozicki / Krefft / Kurkiewicz / Kwiatkowska / Lemon / Maliński / Mędrzak / Michailova / Miziołek / Mrozowska / Oleśkiewicz / Pawelczyk / Pustoła / Šimec / Skotnicka / Süss / Synak / Szajnecka / Szejbut / Świerżewski / Waks / Walendykiewicz / Woźny
Filozofia Extinction Rebellion opiera się na budowaniu wspólnoty politycznej w oparciu o kulturę współbycia, skupiającą się na wzajemnej trosce, komunikacji bez przemocy, budowaniu niehierarchicznych struktur (panele obywatelskie czy affinity group), gdzie każdy ma głos, a uwaga koncentruje się na pytaniu jak zachować równowagę pomiędzy działaniem i niedziałaniem, co ma zapobiegać wypaleniu. W kolejnych akcjach i działaniach XR z Działem Edukacji STUDIO poruszać będzie kwestie dostępu do wody, czystego powietrza, eksploatację leśnych ekosystemów, będą rozwijać sztukę recyklingu i artystycznego przetwarzania, uczyć strategii pokojowego ulicznego oporu, będą rozwijać działania w oparciu o tak zwaną kulturę regeneracyjną. Zadadzą pytanie, jak w dobie totalnej nadprodukcji może z tej filozofii czerpać również teatr. Czy kultura regeneracyjna, która łączy w sobie troskę o klimat, o jakość więzi, o dobrostan psychofizyczny może zainicjować zmianę w samym teatrze. Wraz z aktywistami i aktywistkami, którzy często sięgają w swych działaniach po środki audiowizualne, performatywne, teatralne na nowo przyjrzą się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/ niedziałaniem na obu tych polach w obliczu kryzysu klimatycznego.
Tytuł rocznej okupacji artystycznej Extinction Rebellion w STUDIO teatrgalerii Przed / Po umieszcza nas na osi czasu, ale odwołuje się również do szczególnej zbieżności, jaka pojawia się pomiędzy ideą walki o ocalenie człowieczeństwa poprzez sztukę, którą podejmował w swych kolejnych pracach na styku teatru/malarstwa/performansu Józef Szajna oraz działaniem dzisiejszych młodych aktywistów i aktywistek na polu sztuki wobec katastrofy, która dopiero nadciąga. W grudniu odbędzie się „Nigdy mnie tu nie było. Niemożliwe, powiadasz?”, spektakl klimatyczny Łukasza Stanka oraz wystawa „7 dni upadku: studium bezdechu”, która powstanie na skutek eksperymentów z oddechem i ciałem pozbawionym powietrza. W planie na 2022 (w zależności od sytuacji pandemicznej) m. in.: warsztaty o postwzroście (degrowth), „WODA PRZED/PO: performans taneczny.”, „XR Fryzjerzy: OSTRE CIĘCIE”, „BUNT O ODDECH: wystawa” czyli zapis filmowy działań grupy Red Rebels i Blue Rebels w Poleskim Parku Narodowym, wystawa grafik poruszających problematykę globalnego wzrostu temperatury i zaniku pokrywy lodowej „ANTARKTYDA WYGINAJ ŚMIAŁO” oraz Wykłady o katastrofie klimatycznej i nieposłuszeństwie obywatelskim.