WYSTAWA: OSTATNIA SCENA

Extinction Rebellion & STUDIO teatrgaleria

15 października - 4 listopada

Aktualności

Powrót

Do czerwca 2022 ruch Extinction Rebellion i STUDIO będą współpracowały w ramach projektu Przed/Po. Na placu Defilad oraz w przestrzeniach teatru będą odbywały się wystawy, warsztaty, performanse i dyskusje podejmujące tematy katastrofy klimatycznej i ekologicznej. Projekt zainauguruje wernisaż wystawy „Ostatnia scena”, który odbędzie się 15 października (piątek) oraz wydarzenia towarzyszące: performans „Red Rebels” i instalacja artystyczna „wspólny/powszechny/pospolity” Martyny Modzelewskiej i Franka Drażby połączona ze „Społecznym Panelem Słonecznym” w dniu 17 października 2021 (niedziela).

Czy katastrofa klimatyczna to nasza ostatnia scena? Czy koniec może być początkiem czegoś nowego? Co tak naprawdę oznaczają koniec i ostateczność? Jak aktywizm może wpływać na sztukę? Jaką rolę ma teatr wobec społeczeństwa zagrożonego katastrofą? Młodzi działacze i działaczki Extinction Rebellion, ruchu zajmującego się obywatelskim nieposłuszeństwem i sięgający często do środków happeningu i performansu przejmą teatr, by zadać w nim pytania o sens uprawiania dziś sztuki, wprowadzić swoją perspektywę i podzielić się doświadczeniami. Pierwsze działania w jubileuszowym sezonie 2021/ 2022 grupa rozpoczyna w połowie października.

Od 15 października do 4 listopada 2021 w przestrzeni STUDIO zobaczyć będzie można wystawę „Ostatnia Scena”. Do współpracy zaproszono  artystki i artystów, którzy w swoich pracach podejmują temat licznych kryzysów, których jesteśmy świadkami. Wystawa ma miejsce na przestrzeniach STUDIO a swój finał znajdzie na Scenie Modelatronia. Przestrzeni naznaczonej obecnością Józefa Szajny, który w swojej twórczości podejmował temat schyłkowości, zagłady, ale przede wszystkim odpowiedzialności za dobrostan świata, który zamieszkujemy.  Podczas wernisażu odbędzie się performans „Red Rebels” na placu Defilad (15 października o 18:00, piątek). Charakterystyczne dla ruchu Extinction Rebellion Czerwone Wdowy – postaci ubrane w czerwone stroje, z twarzami pomalowanymi na biało – przejdą w żałobnym korowodzie opłakując wymarłe gatunki. Przestrzeń placu stanie się miejscem opłakiwania, żalu, gniewu i buntu. Natomiast w niedzielę zapraszamy na „Słoneczny panel społeczny”. Podczas otwartej rozmowy podejmowane będą decyzje, rozwiązania, dyskutowane problemy. Tego dnia zachęcamy również do udziału w doświadczeniu, którym będzie instalacja artystyczna „wspólny/powszechny/pospolity” Martyny Modzelewskiej i Franka Drażby, oparta na procesie transformacji, której świadkami będą widzowie. (17 października o godz. 12:00, niedziela). Projekt koordynują Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka z XR oraz Justyna Lipko-Konieczna i Iga Dzięgielewska z Działu Edukacji teatru.

ARTYSTKI I ARTYŚCI:
Ciunowicz / Dopkoska / Gadowska / Goślińska / Hinderer / Janczar / Kaczmarek / Kozicki / Krefft / Kurkiewicz / Kwiatkowska / Lemon / Maliński / Mędrzak / Michailova / Miziołek / Mrozowska / Oleśkiewicz / Pawelczyk / Pustoła / Šimec / Skotnicka / Süss / Synak / Szajnecka / Szejbut / Świerżewski / Waks / Walendykiewicz / Woźny

Filozofia Extinction Rebellion opiera się na budowaniu wspólnoty politycznej w oparciu o kulturę współbycia, skupiającą się na wzajemnej trosce, komunikacji bez przemocy, budowaniu niehierarchicznych struktur (panele obywatelskie czy affinity group), gdzie każdy ma głos, a uwaga koncentruje się na pytaniu jak zachować równowagę pomiędzy działaniem i niedziałaniem, co ma zapobiegać wypaleniu. W kolejnych akcjach i działaniach XR z Działem Edukacji STUDIO poruszać będzie  kwestie dostępu do wody, czystego powietrza, eksploatację leśnych ekosystemów, będą rozwijać sztukę recyklingu i artystycznego przetwarzania, uczyć strategii pokojowego ulicznego oporu, będą rozwijać działania w oparciu o tak zwaną kulturę regeneracyjną. Zadadzą pytanie, jak w dobie totalnej nadprodukcji może z tej filozofii czerpać również teatr. Czy kultura regeneracyjna, która łączy w sobie troskę o klimat, o jakość więzi, o dobrostan psychofizyczny może zainicjować zmianę w samym teatrze.  Wraz z aktywistami i aktywistkami, którzy często sięgają w swych działaniach po środki audiowizualne, performatywne, teatralne na nowo przyjrzą się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/ niedziałaniem na obu tych polach w obliczu kryzysu klimatycznego.

Tytuł rocznej okupacji artystycznej Extinction Rebellion w STUDIO teatrgalerii Przed / Po umieszcza nas na osi czasu, ale odwołuje się również do szczególnej zbieżności, jaka pojawia się pomiędzy ideą walki o ocalenie człowieczeństwa poprzez sztukę, którą podejmował w swych kolejnych pracach na styku teatru/malarstwa/performansu Józef Szajna oraz działaniem dzisiejszych młodych aktywistów i aktywistek na polu sztuki wobec katastrofy, która dopiero nadciąga. W grudniu odbędzie się  „Nigdy mnie tu nie było. Niemożliwe, powiadasz?”, spektakl klimatyczny Łukasza Stanka oraz wystawa „7 dni upadku: studium bezdechu”, która powstanie na skutek eksperymentów z oddechem i ciałem pozbawionym powietrza. W planie na 2022 (w zależności od sytuacji pandemicznej) m. in.: warsztaty o postwzroście (degrowth), „WODA PRZED/PO: performans taneczny.”, „XR Fryzjerzy: OSTRE CIĘCIE”, „BUNT O ODDECH: wystawa” czyli zapis filmowy działań grupy Red Rebels i Blue Rebels w Poleskim Parku Narodowym, wystawa grafik poruszających problematykę globalnego wzrostu temperatury i zaniku pokrywy lodowej „ANTARKTYDA WYGINAJ ŚMIAŁO”  oraz Wykłady o katastrofie klimatycznej i nieposłuszeństwie obywatelskim.

 

 

GODZINY OTWARCIA:
Od wtorku do niedzieli, godz. 13.00-19.00.
Wejście na wystawę o pełnych godzinach.
Ostatnie wejście o godz. 18.00.

WSTĘP PŁATNY (od 1 zł PŁAĆ ILE MOŻESZ)

15 PT / 19:00 WERNISAŻ  WEJŚCIÓWKI
16 SB / 13.00-18.00 → BILETY
17 ND / 13.00-18.00 → BILETY
19 WT / 13.00-18.00 → BILETY
20 ŚR / 13.00-18.00 → BILETY
21 CZ / 13.00-18.00 → BILETY
22 PT / 13.00-18.00 → BILETY
23 SB / 13.00-18.00 → BILETY
24 ND / 13.00-18.00 → BILETY
26 WT / 13.00-18.00 → BILETY
27 ŚR / 13.00-18.00 → BILETY
28 CZ / 13.00-18.00 → BILETY
29 PT / 13.00-18.00 → BILETY
30 SB / 13.00-18.00 → BILETY
31 ND / 13.00-18.00 → BILETY

LISTOPAD
02 WT / 13.00-18.00 → BILETY
03 ŚR / 13.00-18.00 → BILETY
04 CZ / 13.00-18.00 → BILETY

 

KASA BILETOWA

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę