Aktualności

Powrót

Co nowego w STUDIO?

 

SEZON 2023/2024

W jaki sposób możemy ćwiczyć, praktykować i poszerzać swoją wolność – osobistą i systemową?

W sezonie 2023/2024 STUDIO teatrgaleria kontynuuje poszukiwania formalne w obrębie teatru i sztuk performatywnych opowiadając o różnorodnych przestrzeniach wolności i jej braku. Premiery nadchodzącego sezonu poruszą ten temat z kilku perspektyw: przejmujących historii osób osadzonych w więzieniu i ich drodze do wewnętrznego odkupienia, niezależności rozumianej jako walka o wartości w pozbawionym autorytetów, zdehumanizowanym świecie, uwolnienia rodzącego się w obliczu nadchodzącej katastrofy ekologicznej, a także swobody w krainie baśniowego schematu oraz uwalniającej autoekspresji w relacji widz – performer.

Dwie jesienne propozycje dotkną tematu winy i kary w jej największych wymiarach: kary dożywotniego więzienia i kary śmierci.

Pierwsza premiera sezonu 2023/2024, „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”  w reżyserii Natalii Korczakowskiej opowie o głośnym procesie pierwszej kobiety w Polsce skazanej na dożywocie – Moniki Osińskiej – oskarżonej wraz z dwoma kolegami za brutalne morderstwo, które wstrząsnęło opinią publiczną III RP w latach 90. Adaptowana książka Wojciecha Tochmana – „Historia na śmierć i życie” – opisuje kontrowersyjne szczegóły procesu trojga maturzystów i rewiduje nasze poglądy na temat bezstronności wymiaru sprawiedliwości i sensu kary, która pozbawia nadziei na powrót do społeczeństwa. Premiera 24 listopada 2023 roku.

Pierwszą propozycją w ramach cyklu The Met:Live in HD będzie arcydzieło współczesnej opery czyli „Dead Man Walking” Jake’a Heggiego w reżyserii Ivo van Hove opowiadająca o ostatnich chwilach skazanego na śmierć za gwałt i zamordowanie pary nastolatków Matthew Poncelota, który podczas spotkań z pracującą w więzieniu wolontariuszką Helen Prejean przechodzi trudną drogę do przyznania się do winy i moralnego odkupienia. Zarówno książkowe wspomnienia zakonnicy Prejean jak i opera o nie oparta są mocnym apelem przeciwko karze śmierci. Pokaz: 21 października 2023 roku.

Zimą do repertuaru STUDIO wejdzie w odświeżonej formie mistrzowski monodram Ireny Jun „Stara kobieta wysiaduje”. Prowokujący i zaskakująco aktualny dziś tekst Tadeusza Różewicza przedstawia świat wyczerpany, pozbawiony naturalnych zasobów, w którym tytułowa bohaterka stopniowo odsłania perspektywę wypełnioną nadzieją. Premiera: 16 lutego 2024 roku.

Inaczej na zjawisko katastrofy spojrzy Rob Wasiewicz w autorskim projekcie pod roboczym tytułem „To będzie piękny początek świata” – inspirowanym filmami katastroficznymi. Analizując narracje takie jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” czy „Fire” twórcy zaproszą widownię do wspólnych rozważań nad twórczym potencjałem katastrofy. Premiera: 8 marca 2024 roku.

W kwietniu odbędzie się premiera „Królowej Śniegu” w adaptacji Klaudii Hartung-Wójciak i reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z gwiazdorską obsadą Jana Peszka i Marii Peszek oraz aktorami i aktorkami STUDIO. Baśń w musicalowej formie z piosenkami Marii zakwestionuje nasze myślenie o ustalonych rolach i podziałach na złych i dobrych, strasznych i sympatycznych jakie znamy z klasycznego utworu Andersena. Koncertowy spektakl z muzyką zespołu towarzyszącego Marii Peszek w przewrotny sposób potraktuje relacje łączące Kaja i Królową Śniegu. To propozycja dla osób, które w teatrze poszukują inteligentnej zabawy. Premiera: 21 kwietnia 2024 roku.

Na koniec sezonu odbędą się przedpremierowe pokazy choreograficznego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej „Anonimowi Performerzy”, który podejmie temat samego zjawiska występowania na scenie i uzależnienia od performowania. Kontynuując swoje poszukiwania w obrębie choreografii Nagabczyńska wychodzi od prostej sytuacji spotkania anonimowej grupy terapeutycznej, aby zaproszeni przez artystkę performerzy i performerki poprzez  intymne historie i autokreacje badali jak daleko są w stanie posunąć się by zostać zauważonymi i oglądanymi. Pokazy: czerwiec 2024 roku.

W nowym sezonie wystawy i wydarzenia w Galerii STUDIO dotyczą problemów środowiska, polityczności, cielesności i tożsamości. Zaczynamy już 18 września otwarciem wystawy „Z nimi/ With them”, mówiącej o możliwościach myślenia o sztuce poza dogmatem wyłącznie ludzkiej działalności. Sprawdzamy, czym jest sztuka wobec innych bytów, także przecież działających i tworzących, oddajemy głos artystkom świetnie się czującym w klimacie współdziałania i współpracy.

Jak zawsze zastanawiamy się nad historią naszej kolekcji i historią miejsca, jakim jest STUDIO. Tym razem, otwarciem w grudniu, przypomniana zostanie sylwetka Zygmunta Rytki. Rytka współpracował ze STUDIO jako fotograf dokumentalista. Na wystawie nacisk położony zostanie na jego prace autonomiczne, poszukujące i eksperymentalne powstające w medium fotografii. Wystawa dzieł z kolekcji Galerii STUDIO „Widzenie ciałem”, zorganizowanej w Fundacji OP ENHEIM we Wrocławiu latem 2023 roku, pojawi się w STUDIO na wiosnę 2024 roku. Zostanie powiększona i poszerzona o nowe dzieła, także dlatego, że kolekcja galerii wciąż się wzbogaca.

Sezon zakończymy wystawą “Duchy: Haiti”, artystów pracujących na wyspie i na emigracji, a których sztuka może okazać się nam bliska. Chcemy się z niej dowiedzieć, jak można oswajać duchy zamiast z nimi walczyć.

STUDIO rozwija także swoją ofertę działań edukacyjno-warsztatowych pod szyldem „Studio doświadczeń” skierowaną do osób w każdym wieku, zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na tematy związane ze spektaklami oraz aktywnym doznawaniem teatru i jego wolnościowego potencjału. Dwie nowe propozycje: „Starter teatralny” oraz „Book Club Theater”. W ramach wydarzeń towarzyszących premierze „Polowanie na Osy. Historia na śmierć i życie” odbędzie się cykl warsztatów twórczych organizowanych wspólnie z Fundacją Dom Kultury. Spotkania przeznaczone są dla kobiet przebywających w Areszcie Śledczym na Grochowie. Warsztaty są prowadzone z wykorzystaniem technik animacyjnych i teatralnych oraz  pracy z ciałem.

Ponadto w programie działu edukacji: lekcje teatralne dla młodzieży szkolnej, Studio familijne i Studio dla dorosłych, cykl warsztatów twórczych dla rodzin i dorosłych, Studio międzypokoleniowe w dwóch formach klubów dyskusyjnych: stacjonarnej w STUDIO i wędrownej w ramach sieci pięciu miejskich teatrów.

W sezonie 2023/2024  STUDIO proponuje również szereg wydarzeń gościnnych, m.in: premiera spektaklu „The Symphony of The Whispering” w choreografii londyńskiego artysty – Eriona Kruji; prapremiera opery „Aspern” Salvatore Sciarrino w reżyserii Pii Partum; 22. edycja Ciało/Umysł, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu; „Mianujom mie Hanka”, monodram Grażyny Bułki, w reżyserii Mirosława Neinerta, „Papugi” w reżyserii Tadeusza Lysiaka, spektakle tańca B’cause Dance Company; „Kora. Boska” w reżyserii Katarzyny Chlebny oraz PREMIERY PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo.

Do zobaczenia w STUDIO!

 

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę