Dyskusja wokół premiery w reżyserii Natalii Korczakowskiej „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”
10 grudnia (niedziela) godz. 18:00 / Foyer / wstęp wolny
„[…] idea, że kara ma też pełnić funkcję wychowawczą, narodziła się już w XIX wieku. Zakłada ona, że nie można ulepić człowieka na nowo na siłę, bo to jego decyzja, czy chce się zmienić. Ale należy dać mu szansę i możliwość poprawy, żeby zrozumiał swój czyn i wziął za niego odpowiedzialność, a tym samym podjął decyzję o tym, że chce żyć zgodnie z prawem i z umową społeczną” – mówi Maria Ejchart-Dubois w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską (wywiad ukazał się w wydaniu specjalnym „Pisma” Wokół Zbrodni i Kary).
W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka zapraszamy do rozmowy o różnych aspektach ograniczenia praw człowieka w sytuacji odbywania kary dożywotniego więzienia. Czy osoby pozbawione wolności mają szansę na powrót do życia? Czy społeczeństwo jest na to gotowe? Jakie są granice kary i praw człowieka oraz odpowiedzialności społecznej?
O różnych aspektach zbrodni i kary porozmawiamy z: Natalią Korczakowską, Marią Ejchart-Dubois oraz Ewą Woydyłło-Osiatyńską.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”.
Wydarzenie jest organizowane w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, odbywającego się w Warszawie w dniach 1–10 grudnia 2024 roku.