en
 

Mianujom mie Hanka

monodram Grażyny Bułki / Teatr Korez z Katowic

9 października, 19:00

Aktualności

Powrót
fot. Jeremi Astaszow

Poniedziałek, 9 października, 19:00 → BILETY

Spektakl gościnny Teatru Korez z Katowic. Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim.

Tekst Alojzego Lyski – „Opowieść górnośląska” (zmieniony, za zgodą autora, na potrzeby adaptacji scenicznej na „Mianujom mie Hanka”) zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

Po spektaklu zapraszamy na debatę „Śląsk w Warszawie”, z udziałem:

dr Hanny Machińskiej, Dyrektorki Biura Rady Europy w Warszawie w latach 1991–2017, byłej Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022
Grażyny Bułki, aktorki, odtwórczyni tytułowej roli Hanki
Adama Michnika, Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej
prof. Adama Bodnara, Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2015-2021
Łukasz Kohuta, Posła do Parlamentu Europejskiego

To już trzecie wydarzenie z cyklu promującego Śląsk w Polsce i Unii Europejskiej, przybliżające historię i kulturę regionu, a także starania Ślązaków o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej i śląskiego jako języka regionalnego.

„Chciałbym Was zabrać w podróż do wyjątkowej krainy. Do mojego Śląska, do krainy pogranicza. Śląska kultura przeżywa obecnie renesans. Wydawane są dziesiątki książek po śląsku, powstają fenomenalne sztuki teatralne, a śląskie słowa przedostają się do popkultury. To wszystko jednak dzieje się oddolnie. Chcielibyśmy tą naszą, śląską kulturą się z Polską i z Europą podzielić. Spektakl – Mianujom mie Hanka – jest dla Ślązaków jak katharsis i nirwana zarazem, a debata wyjaśnia złożoność śląskiej historii” – podkreśla Paweł Kohut w podczas brukselskiej edycji wydarzenia.

 

KASA BILETOWA

 

 

pn-pt czynna na godzinę przed spektaklem oraz
dyżur telefoniczny w godz: 12.00–18.00

 

sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 505 106 891
bilety@teatrstudio.pl

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia od 3 czerwca 2023

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

 

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę