Poniedziałek, 9 października, 19:00 → BILETY
Spektakl gościnny Teatru Korez z Katowic. Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim (z napisami polskimi).
Tekst Alojzego Lyski – „Opowieść górnośląska” (zmieniony, za zgodą autora, na potrzeby adaptacji scenicznej na „Mianujom mie Hanka”) zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.
Szanowni Państwo,
z uwagi na debatę wyborczą oraz inne okoliczności w tygodniu przedwyborczym, zdecydowaliśmy o odwołaniu wydarzenia „Śląsk w Warszawie”, z udziałem m.in. dr Hanny Machińskiej, red. Adama Michnika, prof. Adama Bodnara i Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację i mamy nadzieję, że będą Państwo mogli być obecni na naszym wydarzeniu w terminie, który przekażemy niebawem.
Z poważaniem,
Zespół Organizatorów
Po spektaklu zapraszamy na debatę „Śląsk w Warszawie”, z udziałem:
dr Hanny Machińskiej, Dyrektorki Biura Rady Europy w Warszawie w latach 1991–2017, byłej Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022
Grażyny Bułki, aktorki, odtwórczyni tytułowej roli Hanki
Adama Michnika, Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej
prof. Adama Bodnara, Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2015-2021
Łukasz Kohuta, Posła do Parlamentu Europejskiego
To już trzecie wydarzenie z cyklu promującego Śląsk w Polsce i Unii Europejskiej, przybliżające historię i kulturę regionu, a także starania Ślązaków o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej i śląskiego jako języka regionalnego.
„Chciałbym Was zabrać w podróż do wyjątkowej krainy. Do mojego Śląska, do krainy pogranicza. Śląska kultura przeżywa obecnie renesans. Wydawane są dziesiątki książek po śląsku, powstają fenomenalne sztuki teatralne, a śląskie słowa przedostają się do popkultury. To wszystko jednak dzieje się oddolnie. Chcielibyśmy tą naszą, śląską kulturą się z Polską i z Europą podzielić. Spektakl – Mianujom mie Hanka – jest dla Ślązaków jak katharsis i nirwana zarazem, a debata wyjaśnia złożoność śląskiej historii” – podkreśla Paweł Kohut w podczas brukselskiej edycji wydarzenia.