Mianujom mie Hanka

Monodram Grażyny Bułki

Reżyseria Mirosław Neinert

Archiwalne

Powrót
fot. Jeremi Astaszow

Mianujom mie Hanka

Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim (z napisami polskimi).

Drogie Roboczki, wiymy, że fest podoboł Wom sie BYK Szczepana Twardocha i że tukej w stolicy brakuje Wom jynzyka ślonskiego. Bestoż postanowiylimy przytargać dlo Wos z Katowic gryfno sztuka tyjatralno, tyż po ślonsku (do goroli bydom napisy, co by wszystko pokapowali) . Kochane kociki, kamraty, przijdźcie łobejżeć koniecznie Grażyna Bułka na scynie w sztuce „Mianujom mie Hanka” – na bank Wom się spodobo, a może bydziecie beczeć.

Tekst Alojzego Lyski – „Opowieść górnośląska” (zmieniony, za zgodą autora, na potrzeby adaptacji scenicznej na „Mianujom mie Hanka”) zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.


Szanowni Państwo,
z uwagi na debatę wyborczą oraz inne okoliczności w tygodniu przedwyborczym, zdecydowaliśmy o odwołaniu wydarzenia „Śląsk w Warszawie” które miało się odbyć po spektaklu, z udziałem m.in. dr Hanny Machińskiej, red. Adama Michnika, prof. Adama Bodnara i Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację i mamy nadzieję, że będą Państwo mogli być obecni na naszym wydarzeniu w terminie, który przekażemy niebawem.

Z poważaniem,

Zespół Organizatorów

 

Po spektaklu zapraszamy na debatę „Śląsk w Warszawie”, z udziałem:

dr Hanny Machińskiej, Dyrektorki Biura Rady Europy w Warszawie w latach 1991–2017, byłej Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022
Grażyny Bułki, aktorki, odtwórczyni tytułowej roli Hanki
Adama Michnika, Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej
prof. Adama Bodnara, Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2015-2021
Łukasz Kohuta, Posła do Parlamentu Europejskiego

To już trzecie wydarzenie z cyklu promującego Śląsk w Polsce i Unii Europejskiej, przybliżające historię i kulturę regionu, a także starania Ślązaków o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej i śląskiego jako języka regionalnego.

„Chciałbym Was zabrać w podróż do wyjątkowej krainy. Do mojego Śląska, do krainy pogranicza. Śląska kultura przeżywa obecnie renesans. Wydawane są dziesiątki książek po śląsku, powstają fenomenalne sztuki teatralne, a śląskie słowa przedostają się do popkultury. To wszystko jednak dzieje się oddolnie. Chcielibyśmy tą naszą, śląską kulturą się z Polską i z Europą podzielić. Spektakl – Mianujom mie Hanka – jest dla Ślązaków jak katharsis i nirwana zarazem, a debata wyjaśnia złożoność śląskiej historii” – podkreśla Paweł Kohut w podczas brukselskiej edycji wydarzenia.

Twórcy

Autor:

Alojzy Lysko

Tytuł oryginału:

„Opowieść górnośląska”

Reżyseria:

Mirosław Neinert

Oprawa muzyczna:

Stanisław Szydło

Oprawa plastyczna:

Grzegorz Chudy

Obsada

Grażyna Bułka

Recenzje

Marta Fox

Jest to kreacja porażająca swą prostotą i szlachetnością, spokojem, który każe wstrzymywać oddech, by nie uronić ani jednego wyszeptanego słowa. […] Opowieść Hanki ściska gardło. Dzięki znakomitej kreacji Grażyny Bułki przeżywa się najprawdziwsze oczyszczenie, taką bowiem moc wydobywa ona z mądrych i wzruszających, ale też dalekich od sentymentalizmu „Opowieści górnośląskich” Alojzego Lyski.

Łukasz Tudzierz

Siedząc na widowni czuje się bardziej, że słuchamy opowieści babci, niż aktorki, która gra swoją rolę. […]Monodram, mimo że wystawiany jest po śląsku, będzie zrozumiały dla każdego.

Henryka Wach-Malicka

Aktorka trzyma widzów w nieustannym napięciu i gotowości do współodczuwania z bohaterką. A przecież nie wspiera jej prawie nic, poza talentem, siłą emocji i idealnym panowaniem nad rytmem. Oraz… igłą. Maleńkim, fenomenalnie wykorzystanym rekwizytem, którym Hanka ceruje paradny, trumienny kaftan.

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

18 maja 2024 NOC MUZEÓW
20:00-24:00 (wstęp wolny)

19 maja czynna do godz. 17:00
30 maja nieczynna (Boże Ciało)

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę