Spotkanie-Witkacy

18 września (nd) g. 17.30.

Foyer / wstęp wolny

Aktualności

Powrót
Stanisław Ignacy Witkiewicz, rok 1928

18 września g. 17.30 (przed spektaklem Metafizyka dwugłowego cielęcia )
Foyer / wstęp wolny

Niedzielne spotkanie przed spektaklem będzie rozmową o patchworku witkacowskim, aktualności filozofii Witkacego oraz o teatralnych kolażach Szajny („Witkacy” z 1972 roku) i Grzegorzewskiego („Tak zwana ludzkość w obłędzie” z 1987 roku), których premiery odbyły się w Teatrze Studio. Tę tradycję kontynuuje Korczakowska swoją dziką i przewrotną interpretacją „Metafizyki dwugłowego cielęcia”.

Intrygującą właściwością obrazu holograficznego jest to, że jego część posiada informacje o całości. Fragment hologramu zawiera w sobie dane o jego pełnej formie. Czy nie jest podobnie z dziełem Witkacego? Różnorodna, interdyscyplinarna i rozstrzelona gatunkowo twórczość Witkacego jest jednocześnie łatwo rozpoznawalna, jeśli mieliśmy z nią wcześniej styczność – czujemy jego język, zauważamy jego kreskę, rozpoznajemy jego tematy i potrafimy wskazać pokrętną drogę jego myśli. Dla łaknących aktualności, ale pozostających w dialogu z przeszłością twórców i twórczyń teatru materiał pozostawiony przez autora wydaje się szczególnie atrakcyjny przez swoją elastyczność. Realizując premierę jednego dramatu, uzupełnień i rozwinięć można szukać w innych. Witkacy krążył konsekwentnie wokół tematów, które go dręczyły. W swoich utworach dramatycznych badał podobne schematy relacyjne między postaciami, zarażał je symetrycznymi chorobami umysłu i karmił spójnym zestawem używek. Jakie one były? Aby się dowiedzieć i o nich podyskutować STUDIO teatrgaleria zaprasza na panel, w którym wezmą udział reżyserka teatralna, badaczka twórczości Jerzego Grzegorzewskiego i eseistka Ewa Bułhak, reżyserka i dyrektorka artystyczna STUDIO Natalia Korczakowska, a które poprowadzi badacz i autor książek o Witkacym – Przemysław Pawlak.

 

 

KASA BILETOWA

 

 

 

pn-pt czynna na godzinę przed spektaklem oraz
dyżur telefoniczny w godz: 12.00–18.00

 

sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 505 106 891
bilety@teatrstudio.pl

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

 

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę