Aktualności

Powrót

Teatr od kuchni #3 | Oda do radości
Anna Dzieduszycka i Wojtek Ziemilski w rozmowie z Karoliną Sulej

„Teatr od kuchni” to cykl rozmów w formie wideo lub podcastu, które przeprowadzamy z twórcami w wybranych, niedostępnych dla widzów zakątkach STUDIO lub prywatnych przestrzeniach artystów. Tym razem znajdujemy się w magazynach kostiumów STUDIO, miejscu, które ma szczególne znaczenie dla bohaterki tej rozmowy, odtwórczyni głównej roli w filmie „Sukienka” nominowanej w tym roku do Oscara.

Rozmowę z Anną Dzieduszycką i Wojtkiem Ziemilskim przeprowadziła Karolina Sulej.
Muzyka: Igor Nikiforow. Wideo: Paweł Giergisiewicz

ODA DO RADOŚCI, reż. Wojtek Ziemilski
Premiera: 22 kwietnia 2022
Kolejne spektakle:
23, 24 i 26, 27 kwietnia
13, 14, 15 maja

Anna Dzieduszycka – urodzona w 1990 w Republice Południowej Afryki, mieszka w Polsce.
Przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 2012 na scenie Instytutu Teatralnegow Warszawie rolą w sztuce „W Przechlapanem” (reż. Rafał Urbacki). Nie tylko w roli aktorki, lecz także członkini ekipy filmowej wraz z niezależnym kolektywem filmowym Sashimodo Pictures kilkukrotnie wzięła udział w realizacji nagradzanych filmów krótkometrażowych w ramach międzynarodowego projektu 48 Hour Film Project. W 2016 występowała na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie w sztuce „Wściekłość” (reż. Maja Kleczewska oraz w pełnometrażowej produkcji „Pół wieku poezji później – Wiedźmin Fan Film” (reż. Jakub Nurzyński). W 2017 zagrała w filmie „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. W 2019 zagrała główną rolę Julii w filmie „Sukienka” Tadeusza Łysiaka. Film został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy FIlm Autorski. W 2022 (premiera 22 kwietnia) wystąpi w spektaklu „Oda do radości” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu dyscyplin, wykorzystujące różnorodność form sztuk performatywnych. W swoich pracach często zajmuje się kwestiami komunikacji, języka, tożsamości, a także relacją widz-spektakl. Jego produkcje eksplorują możliwości teatru dokumentalnego – w „Małej narracji” (Teatr Studio w Warszawie) opowiadał własną historię rodzinną, w „Prologu” (Krakowskie Reminiscencje Teatralne i Teatr Ochoty) sprawdzał, kim są widzowie i kim mogliby być,  „Pigmalion” (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Komuna/ Warszawa) zajmował się językiem jako sposobem funkcjonowania w świecie, a „Come Together” (Teatr Studio) sprawdzał granice sprawczości w społeczeństwie spektaklu. Jego „Jeden gest” (Nowy Teatr w Warszawie) zdobył w 2017 roku główną nagrodę szwajcarskiego festiwalu Zürcher Theater Spektakel. Ziemilski jest założycielem Ośrodka Sztuki XS, współtwórcą akcji „Golgota Picnic Polska”. Prowadzi zajęcia z nowych nurtów teatralnego eksperymentu w Akademii Teatralnej w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i w Royal Holloway University of London. „Oda do radości” to jego trzeci spektakl w STUDIO.

Karolina Sulej  – pisarka, reporterka, podcasterka, antropolożka mody, game writerka. Autorka m.in. Laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuściścinskiego, nominowanej do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Laureatki Ołówka Moczarskiego, nominowanej do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas, książki „Rzeczy osobiste – opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. W zeszłym roku wydała  drugą część „Rzeczy osobistych” z rozmowami z Ocalałymi pt. „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”. Autorka reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Współautorka audioserialu reporterskiego o Arkdadiusie, „Supernowa”. W czerwcu br. wychodzi jej nowa książka „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”, poświęcona kobietom, które zmieniały myślenie o ciele i kobiecości po 90 roku.

 

 

KASA BILETOWA

 

w okresie świątecznym kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego:

24, 25, 26 grudnia
31 grudnia, 1 stycznia

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

w okresie świątecznym nieczynna:
24, 25, 26 grudnia
31 grudnia
oraz poniedziałki 23, 30 grudnia, 1, 6 stycznia

 

w trakcie trwania wystaw czynna:
wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

PARKING

Do 15 min.: bezpłatnie
Do 30 min.: 6 zł
Każda rozpoczęta godzina: 8 zł

więcej PARKING PKiN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.