Zapraszamy na spotkanie POLITYKA BIOGRAFII KOBIET. WOKÓŁ KSIĄŻKI „PATRZĄC W SŁOŃCE. HANNA ORZECHOWSKA”
14 listopada 2024, godz. 19:00
Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wybrzeże Kościuszkowskie 35/37 sala 1.01
Udział: Agata Jakubowska, Luiza Nader, Agata Siecińska
Prowadzenie: Dorota Jarecka
Organizacja: Galeria Studio
Z okazji publikacji książki „Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska” przez Teatr Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie dyskutujemy o strategiach biograficznych dotyczących twórczości kobiet. Czemu służą biografie artystek? Kto i dlaczego je tworzy? W jakim celu? Dlaczego powstają wystawy kobiet? Jakie za nimi stoją strategie polityczne i historyczne, społeczne i ekonomiczne? Książka „Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska” ukazuje się z okazji wystawy o tym samym tytule, która trwa w Galerii Studio w Warszawie do 17 listopada 2024, zawiera teksty Luizy Nader, Agaty Siecińskiej i Doroty Jareckiej.
W dyskusji biorą udział:
Agata Jakubowska, historyczka sztuki autorka publikacji o sztuce nowoczesnej i współczesnej m.in. „Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow” (2007), „Sztuka i emancypacja kobiet w socjalistycznej Polsce. Przypadek Marii Pinińskiej-Bereś” (2022), Luiza Nader, kuratorka wystawy Hanny Orzechowskiej w Galerii Studio, historyczka i krytyczka sztuki, autorka książek Konceptualizm w PRL (2009), Afekt Strzemińskiego. „Teoria widzenia”, rysunki wojenne, „Pamięci przyjaciół—Żydów” (2018), współzałożycielka Laboratorium Muzeum Kobiet, Agata Siecińska, artystka wizualna, córka Hanny Orzechowskiej.
Więcej o publikacji pod tym linkiem.
Projekt graficzny książki: Magdalena Frankowska, Artur Frankowski | Fontarte
Więcej o wystawie pod tym linkiem.
Partner wystawy i publikacji: Fundacja Arton
Wystawa i publikacja dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego