Ekspedycja: Burza

Gdy unieruchomionej ekspedycji polarnej grozi widmo powolnej zagłady, jej załoga dla zabicia nudy i niepokoju wystawia na pokładzie „Burzę” Williama Szekspira. Wysiłek performowania staje się dla nich wysiłkiem przetrwania – sposobem, aby w nieludzkich warunkach nie zwariować.

Biegun, jak szekspirowska wyspa, to przestrzeń zwidów, obcości i osamotnienia. Przetrwać tam to przetrwać w próżni. Traci znaczenie kim jesteś – lód wszystkich miażdży tak samo. Rozpadają się wcześniejsze więzy, przetasowują wartości, a samotni polarnicy wspólnie mierzą się z perspektywą zniknięcia. Zniknięcia zupełnego, w którym ich doświadczenie zostaje zapomniane, a szczątki nierozpoznane. Ich kapitan, niczym Prospero, owładnięty obsesją zdobycia bieguna ma tylko jedno motto: „Naprzód”. W imię zapuszczania się poza granice znanej rzeczywistości gotów jest werbować tubylców, zjadać własne psy i zakładać wśród mrozu teatry. Wierzy, że wśród pustki czai się sens, nawet gdy oni sami głodni i umierający siedzą pod masztem tonącego statku.

„Ekspedycja: Burza” to opowieść o walce przeciw próżni. Spektakl łączy tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych. Życie załogi splata się̨ tutaj z losami bohaterów „Burzy”, a przestrzeń polarna zlewa się z przestrzenią sceny. Przetrwanie na biegunie okazuje się być w swojej istocie doświadczeniem performatywnym. W końcu, jak pisze Tomasz Kubikowski w  Zjadaniu psów  „każdy ma swoją Arktykę” i w niej „daje własny występ”.

Spektakl w formule work in progress na 28. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku zdobył statuetkę Nowego Yorika. Jurorzy docenili spektakl za stworzenie wyrazistego, zapadającego w pamięć obrazu samotności i bólu agonii przy minimalistycznym wykorzystaniu narzędzi teatralnych.

W tekście wykorzystane zostały fragmenty z  „Burzy” Williama Szekspira  w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego, eseju „Zjadanie psów” Tomasza Kubikowskiego oraz dzienników z wypraw polarnych  Johna Franklina, Fridtjofa Nansena, Williama Parry’ego, Roberta Falcona Scotta, Ernesta Shackletona w tłumaczeniu Alexandra Dulaka.

 

Posłuchaj rozmowy z reżyserem Alexandrem Dulakiem, którą przeprowadziła pisarka, popularyzatorka nauki i polarniczka – Dagmara Bożek.

→ zobacz cykl Teatr od Kuchni tutaj


Bibliografia scenariusza

Twórczynie i Twórcy

REŻYSERIA i SCENARIUSZ

Alexander Dulak

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY I REŻYSERIA ŚWIATŁA

Krystian Szymczak

KOMPOZYTOR MUZYKI

Wojtek Kiwer

ASYSTENTKA REŻYSERA

Viktoria Dulak

konsultacje choreograficzne

Patrycja Grzywińska

muzyka na żywo

Eryk Arłoŭ-Šymkus

Kierowniczka produkcji

Monika Balińska

Inspicjentka

Zuzanna Prusińska

Obsada

Daniel Dobosz

Anthony Jupiter

Hiroaki Murakami

Paweł Smagała

Krzysztof Strużycki

Recenzje

Joanna Targoń / Didaskalia.pl

Punkt wyjściowy Ekspedycji „Burza” w reżyserii Alexandra Dulaka jest dość ekstrawagancki. Otóż polarnicy wyruszający statkiem Miranda na Biegun Północny ugrzęźli w lodach (skromna i udana scenografia z białych zasłon projektu Krystiana Szymczaka, wraz z muzyką Wojtka Kiwera i trzaskami pękającego lodu kreująca sugestywną atmosferę). (...) Polarnicy są prawdziwi (wykorzystano fragmenty ich dzienników), ale ekspedycji w takim składzie nigdy nie było. (...) Spektakl został nagrodzony Nowym Yorickiem, przyznawanym pracom pokazywanym jako work in progress, więc teoretycznie ma szansę na rozwinięcie. Czytaj więcej...

Przemek Gulda / Okiem Krytyka

W prezentacji Dulaka wątek odcięcia, samotności i niebezpieczeństwa ma niezwykle ważną rolę – mocno wpływa na sytuację bohaterów i determinuje wiele ich zachowań. Działa też na płaszczyźnie czysto estetycznej – śnieżne zaspy z białej folii, choć proste, wyglądają tak bardzo sugestywnie, że publiczność niemal zaczyna marznąć. (...) Prezentacja przygotowana przez zespół pod kierunkiem Alexandra Dulaka już w tym momencie, na poziomie work in progress, jawi się jako bardzo oryginalne, świeże i ciekawe spojrzenie na twórczość Szekspira. Czytaj więcej...

Łukasz Rudziński / Miesięcznik TEATR

Przejmująca opowieść o agonii na odludziu okazała się najbardziej kompletną propozycją Nowego Yoricka i zasłużenie została doceniona przez oceniające wszystkie tegoroczne konkursy - Emily Ansenk, Inge Ceustermans oraz Dorotę Semenowicz.

Małgorzata Klimczak / Dziennikteatralny.pl

Spektakl łączy tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych. (...) Realizatorzy przy minimalnej scenografii, głównie w bieli, skupili cała uwagę na ludzkich dylematach i było to dobre posunięcie, bo przecież to, co ludzkie, najlepiej widać, kiedy skupimy uwagę właśnie na ludziach. Czytaj więcej...

Wiesław Kowalski / teatrdlawszystkich.eu

„Ekspedycja: Burza” to spektakl, który w wyjątkowy sposób łączy literacką klasykę z dosadną, współczesną interpretacją. To teatr, który zmusza do refleksji nad granicami ludzkiej wytrzymałości i sensem przetrwania w świecie pełnym pustki. Dzięki głębokiej psychologicznej analizie postaci oraz oszczędnym, ale silnym środkom wyrazu, przedstawienie staje się intensywnym i przejmującym doświadczeniem teatralnym, które skłania do konfrontacji z własnymi lękami i obsesjami. Jak w dziełach Szekspira, tak i tutaj – za każdą zasłoną kryje się pytanie, które nie daje łatwych odpowiedzi. Czytaj więcej...

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

19, 20 kwietnia, 1 maja
kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

20-21 kwietnia Galeria nieczynna
1 maja Galeria nieczynna
2-4 maja Galeria czynna
17 maja (Noc Muzeów) czynna do północy

 

w trakcie trwania wystaw czynna:
wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

PARKING

Do 15 min.: bezpłatnie
Do 30 min.: 6 zł
Każda rozpoczęta godzina: 8 zł

więcej PARKING PKiN

 

SEKRETARIAT

pn-pt: 8:00 – 16:00

+48 22 620 47 70
sekretariat@teatrstudio.pl

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.