Monstera

MONSTERA Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi – z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

MONSTERA feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała.

MONSTERA zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne Syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa – ozdobna roślina o trujących liściach.

MONSTERA to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performans Ustowanie oraz grupowa praca Vulva.

Twórcy

KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA, REŻYSERIA

Marta Ziółek

TEKST, DRAMATURGIA, TEKSTY PIOSENEK

Anka Herbut

SCENOGRAFIA

Magdalena Łapińska-Rozenbaum

KOSTIUMY

Pat Guzik

MUZYKA

Zoi Michailova

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Jacqueline Sobiszewski

KOMPOZYCJA PIOSENEK, TEKST PIOSENKI "WYSPA"

Zuza Wrońska

WIDEO/MAKING-OF

Ania Gawlita

KONSULTACJE

Edyta Nurzyńska, Marta Gierczyńska

ASYSTENTKA CHOREOGRAFKI

Aleksandra Kostrzewa

KOPRODUKCJA

Fundacja Ciało/Umysł

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Monika Balińska

INSPICJENTKA

Zuzanna Prusińska

Obsada

Ramona Nagabczyńska

Katarzyna Sikora

Monika Świtaj

Zuza Wrońska

Marta Ziółek

Recenzje

Karolina Plinta / SZUM

W spektaklu przyglądamy się kobiecej cielesności nie jako czemuś ustalonemu i esencjalnemu, lecz jako otwartej rozlewającej się strukturze, wibrującej, uwalniającej płacz, ale i śmiech, będącej w ciągłym dialogu żywych emocjonalnych przepoczwarzeń.

Aga Kozak / wysokieobcasy.pl

Myślałam o tym wszystkim na wspaniałym spektaklu „Monstera” Marty Ziółek w Teatrze Studio. Patrzyłam na prawie nagie ciała performerek i ze smutkiem zdawałam sobie sprawę z tego, jak mało jest miejsc, gdzie mogę patrzeć na prawdziwe ciała. Choć występujące na scenie Ziółek, Nagabczyńska, Sikora mają ciała wysportowanych i elastycznych tancerek, to z bliska możemy popatrzeć na to, jak mięśnie rozpłaszczają się na podłodze, jak fałduje się im skóra, na lekkie pryszczyki na ich pupach, na rozmaite brzuchy i najciekawsze kształty piersi i sutków. Coś, czego nie zobaczę na reklamie bielizny czy na mainstreamowym porno, które zresztą te bieliźniane reklamy inspiruje, a w którym aktorki wyglądają jak od jednej sztancy.

Partner spektaklu

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

Uwaga!
w dniach 19, 20, 21 czerwca (śr-pt)
brak dyżuru telefonicznego.

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę