en
 

Monstera

reż. Marta Ziółek

koprodukcja Ciało/Umysł

SPEKTAKL

Powrót
fot. Marta Ankiersztejn

Monstera

MONSTERA Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi – z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

MONSTERA feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała.

MONSTERA zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne Syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa – ozdobna roślina o trujących liściach.

MONSTERA to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performans Ustowanie oraz grupowa praca Vulva.

Twórcy

KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA, REŻYSERIA

Marta Ziółek

TEKST, DRAMATURGIA, TEKSTY PIOSENEK

Anka Herbut

SCENOGRAFIA

Magdalena Łapińska-Rozenbaum

KOSTIUMY

Pat Guzik

MUZYKA

Zoi Michailova

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Jacqueline Sobiszewski

KOMPOZYCJA PIOSENEK, TEKST PIOSENKI "WYSPA"

Zuza Wrońska

WIDEO/MAKING-OF

Ania Gawlita

ASYSTENTKA CHOREOGRAFKI

Aleksandra Kostrzewa

KOPRODUKCJA

Fundacja Ciało/Umysł

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Monika Balińska

INSPICJENTKA

Zuzanna Prusińska

Obsada

Ramona Nagabczyńska

Katarzyna Sikora

Monika Świtaj

Zuza Wrońska

Marta Ziółek

Partner spektaklu

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę