en
 

Przemiany

KOPRODUKCJA: STUDIO, TEATR POLSKI W BYDGOSZCZY, FESTIWAL MAŁA BOSKA KOMEDIA, TEATR ŁAŹNIA NOWA

REŻYSERIA: MICHAŁ BORCZUCH

SPEKTAKL

Powrót
fot. Bartek Warzecha

Przemiany

Dziewczyna strąca z półek antyczne wazony. Chłopak potrąca niewinnych przechodniów, czubkiem głowy zaczepia o zwisający konar nad wejściem do domu. Dziewczyna rozsadza rzeczywistość bezczelnie prychając, jednak rzeczywistość udaje, że nic się nie dzieje i konsekwentnie pomija niezborność taktownym milczeniem. Dziewczyna zachodzi w ciążę, chłopak rozbija auto o przydrożne drzewo, dziewczyna dostaje się na wymarzone studia, a chłopak postanawia uciec z domu i zamieszkać z przyjacielem poznanym w klubie.

Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?

„Przemiany” – spektakl o dorastaniu dla młodzieży i dorosłych. Po autorskich „Żabach”, Michał Borczuch wraca do STUDIO. Swój nowy spektakl reżyser opiera tym razem na tytułowych „Przemianach” Owidiusza, aktorskich improwizacjach oraz tekście Joanny Bednarczyk, który powstał we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w proces twórczy spektaklu.


Spektakl powstał w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników.

 

Twórcy

REŻYSERIA

Michał Borczuch

TEKST I DRAMATURGIA

Joanna Bednarczyk

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY

Dorota Nawrot

MUZYKA

Krzysztof Bagiński

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Oskar Pawełko

VIDEO

Wojciech Sobolewski

OPERATOR KAMERY

Marek Zajączkowski

KONSULTANCI DRAMATURGICZNI

Leszek Kogut, Kamil Zalewski, Jan Koplin

PEDAGOG TEATRU

Sebastian Świąder

PRODUCENTKI

Monika Balińska, Aleksandra Urban, Lena Tworkowska (TPB),

INSPICJENTKI

Zuzanna Prusińska, Hanna Gruszczyńska (TPB)

ASYSTENCI REŻYSERA

Piotr Sędkowski, Jan Kanty Zienko, Patrycja Wysokińska

KONSULTACJE PRAWNICZE

Franciszek Michera

Obsada

Laura Baranowska

Dominika Biernat

Kamil Biła

Marcelina Bukowska

Sara Celler-Jezierska

Ksenia Cieślukowska

Jagoda Klimkowska

Emilia Kubiak

Dawid Łagodziński

Karol Franek Nowiński

Olga Ostachowicz

Zuzanna Plucińska

Halina Rasiakówna

Michalina Rodak

Paweł Smagała

Michał Sosnowski

Jagoda Szymkiewicz

Jakub Wakar

Rob Wasiewicz

Kaja Wiechacka

Małgorzata Witkowska

Kacper Zakrzewski

Krzysztof Zarzecki

Ewelina Żak

Martyna Żarnowska

Recenzje

Katarzyna Niedurny [dwutygodnik.com]

Trzeba Borczuchowi przyznać, że po doświadczeniach pracy z amatorami w „Lepiej tam nie idź”(2014), „Paradiso”(2014), „Fauście”(2015), „Zostań, zostań” (2015) potrafi umiejętnie łączyć na scenie profesjonalnych aktorów i zaproszonych gości – dając tym ostatnim wsparcie i przestrzeń do wypowiedzi. Obecność i opowieści nastolatków na scenie stanowią bardzo kruchy materiał, a jednocześnie mocny i mądry.

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę