Przemiany

KOPRODUKCJA: STUDIO, TEATR POLSKI W BYDGOSZCZY, FESTIWAL MAŁA BOSKA KOMEDIA, TEATR ŁAŹNIA NOWA

REŻYSERIA: MICHAŁ BORCZUCH

SPEKTAKL

Powrót
fot. Bartek Warzecha

Przemiany

Młody Akteon wchodzi do szatni dziewczyn po WF-ie. To początek lawiny tragicznych zdarzeń. Czy za karę zostanie zmieniony w jelenia? Pluton porwał nastoletnią Prozerpinę. A może to była ich wspólna decyzja? Zrozpaczona matka dziewczyny, bogini Ceres, domaga się sprawiedliwości przed sądem. Mity Owidiusza w nowej, przewrotnej interpretacji Michała Borczucha i Joanny Bednarczyk opowiedziane przez młodych dla młodych.

 

Spektakl zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj 2021  za błyskotliwe i nieoczywiste wykorzystanie klasycznego utworu na potrzeby współczesnej, mądrej i bezpretensjonalnej rozmowy o dojrzewaniu.

Dziewczyna strąca z półek antyczne wazony. Chłopak potrąca niewinnych przechodniów, czubkiem głowy zaczepia o zwisający konar nad wejściem do domu. Dziewczyna rozsadza rzeczywistość bezczelnie prychając, jednak rzeczywistość udaje, że nic się nie dzieje i konsekwentnie pomija niezborność taktownym milczeniem. Dziewczyna zachodzi w ciążę, chłopak rozbija auto o przydrożne drzewo, dziewczyna dostaje się na wymarzone studia, a chłopak postanawia uciec z domu i zamieszkać z przyjacielem poznanym w klubie.
Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?

„Przemiany” – spektakl o dorastaniu dla młodzieży i dorosłych. Po autorskich „Żabach”, Michał Borczuch wraca do STUDIO. Swój nowy spektakl reżyser opiera tym razem na tytułowych „Przemianach” Owidiusza, aktorskich improwizacjach oraz tekście Joanny Bednarczyk, który powstał we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w proces twórczy spektaklu.


Spektakl powstał w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami i warsztatami w ramach pracowni Open Studios prowadzonej przez Michała Borczucha i współpracowników.

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstu Owidiusza w przekładzie Anny Kamieńskiej, „Przemiany”.

 

Twórcy

REŻYSERIA

Michał Borczuch

TEKST I DRAMATURGIA

Joanna Bednarczyk

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY

Dorota Nawrot

MUZYKA

Krzysztof Bagiński

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Oskar Pawełko

VIDEO

Wojciech Sobolewski

CHOREOGRAFIA

Rob Wasiewicz

OPERATOR KAMERY

Marek Zajączkowski

KONSULTANCI DRAMATURGICZNI

Leszek Kogut, Kamil Zalewski, Jan Koplin

PEDAGOG TEATRU

Sebastian Świąder

PRODUCENTKI

Monika Balińska, Aleksandra Urban, Lena Tworkowska (TPB),

INSPICJENTKI

Zuzanna Prusińska, Hanna Gruszczyńska (TPB)

ASYSTENCI REŻYSERA

Piotr Sędkowski, Jan Kanty Zienko, Patrycja Wysokińska

KONSULTACJE PRAWNICZE

Franciszek Michera

UDZIAŁ W WARSZTATACH

Marcelina Bukowska, Emilia Kubiak, Ksenia Cieślukowska, Kaja Wiechecka, Dawid Łagodziński, Zuzanna Plucińska, Kamil Biła, Martyna Żarnowska

Obsada

Olga Ostachowicz / Laura Baranowska

Dominika Biernat

Marcelina Bukowska

Sara Celler-Jezierska

Jagoda Klimkowska

Emilia Kubiak

Dawid Łagodziński

Franek Nowiński

Paweł Smagała / Marcin Pempuś

Halina Rasiakówna

Michalina Rodak

Michał Sosnowski

Jagoda Szymkiewicz

Jakub Wakar

Rob Wasiewicz

Kaja Wiechacka

Małgorzata Witkowska

Kacper Zakrzewski

Krzysztof Zarzecki

Ewelina Żak

Martyna Żarnowska

Recenzje

Katarzyna Niedurny / dwutygodnik

Trzeba Borczuchowi przyznać, że po doświadczeniach pracy z amatorami w „Lepiej tam nie idź”(2014), „Paradiso”(2014), „Fauście”(2015), „Zostań, zostań” (2015) potrafi umiejętnie łączyć na scenie profesjonalnych aktorów i zaproszonych gości – dając tym ostatnim wsparcie i przestrzeń do wypowiedzi. Obecność i opowieści nastolatków na scenie stanowią bardzo kruchy materiał, a jednocześnie mocny i mądry.

Aneta Kyzioł / Polityka

Inspirowany „Metamorfozami" Owidiusza, epickim poematem, w którym mity służą rzymskiemu autorowi do snucia opowieści o przemianach, daje młodym aktorom szansę zaprezentowania swojego świata, opowiedzenia o doświadczeniu dorastania. Całość przyjemnie zaskakuje brakiem pretensjonalności, a czasem głębią refleksji, przy czym nie ma się ani poczucia, że ktoś tu udaje, ani że nadmiernie się odsłania.

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

Od 1 lipca do 18 lipca kasa nieczynna.
Od 19 lipca do 16 sierpnia kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego.

 

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00
telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

w weekend: sobota—niedziela
kasa nieczynna, brak dyżuru telefonicznego

 

 

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę