en
 

Serotonina

adaptacja powieści Michela Houellebecqa

reż. Paweł Miśkiewicz

SPEKTAKL

Powrót
fot. Krzysztof Bieliński

Serotonina

 

„Serotonina” Michela Houellebecqa w STUDIO, czyli tragikomiczna opowieść o depresji. Pierwsza teatralna adaptacja najgłośniejszej książki roku.

Gwiazdor współczesnej literatury francuskiej po raz kolejny prowokuje. Claude-Florent Labrouste, bohater najnowszej powieści Houellebecqa, to 46-letni inżynier agronom (jak niegdyś sam autor), który pracuje jako urzędnik. Cieszy się wszystkimi atrakcjami tradycyjnego burżuazyjnego życia na poziomie. A do tego ma ostrą depresję.

Doświadczenie depresji określa najważniejsze tematy książki i przedstawienia w STUDIO. Twórcy spektaklu mówią: „Jeszcze do niedawna ludzi intrygowało pytanie, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Czy po prostu przestaje istnieć? Czy otwiera się tajemniczy, świetlisty tunel, przez który przechodzi dusza? A może szeroko otwierają się ręce Boga lub innej nieziemskiej istoty? Dzięki depresji możemy poznać odpowiedź na niektóre z tych pytań. W depresji wiele z człowieka umiera. Bywa, że w miejsce utraconych wspomnień i uczuć nie pojawia się nic nowego. Pustka rozrasta się stopniowo, ale nieubłaganie. Czy mechanizm ten jest sprawą indywidualnej choroby, czy powszechnym zjawiskiem dotyczącym całej ludzkości? Może jako ludzkość już jesteśmy martwi albo prawie martwi i jedynie fakt, że wciąż oddychamy i poruszamy się, pozwala nam ignorować właściwy stan rzeczy?”.

U Houellebecqa na depresję cierpi nie tylko główny bohater, ale i cała rzeczywistość. Krajobraz powieści i spektaklu to Europa w upadku, przestrzeń radykalnego politycznego konfliktu, miejsce, w którym stary porządek ostatecznie przegrywa. Houellebecqowska melancholia to więcej niż tylko indywidualny smutek – to raczej świadomość końca naszego świata.

Twórcy

AUTOR

Michel Houellebecq

PRZEKŁAD

Beata Geppert

REŻYSERIA

Paweł Miśkiewicz

ADAPTACJA

Joanna Bednarczyk i Paweł Miśkiewicz

SCENOGRAFIA

Barbara Hanicka

DRAMATURGIA

Joanna Bednarczyk

MUZYKA

Anna Zaradny

REŻYSERIA ŚWIATŁA / MULTIMEDIA

Marek Kozakiewicz

ASYSTENT REŻYSERA

Mateusz Smoliński

KIEROWNIK PRODUKCJI

Justyna Pankiewicz

INSPICJENTKA

Olga Karoń

ASYSTENTKA PRODUKCJI

Jolanta Jankowska

Obsada

Marcin Czarnik

Roman Gancarczyk / Paweł Miśkiewicz

Marcin Pempuś

Halina Rasiakówna

Sonia Roszczuk

Krzysztof Zarzecki / Paweł Smagała

Mateusz Smoliński

Rob Wasiewicz

Magdalena Osińska / Anna Zaradny

Marta Zięba

Recenzje

Dawid Dudko / Onet.pl

"Serotoninę" warto obejrzeć przede wszystkim dla aktorek. W opowieści skupionej na mężczyźnie najbardziej skomplikowane i ironiczne są kobiety. Z Haliną Rasiakówną będziecie chcieli się umówić, z Martą Ziębą napić, z Sonią Roszczuk zakumplować, a z Dominiką Biernat pośmiać z męskiego ego. Wiadomo nie od dziś, że Miśkiewiczowi z kobietami jest po drodze. Wyobrażam sobie tą inscenizację wyłącznie z kobiecej perspektywy.

Witold Mrozek / Gazeta Wyborcza

Impotencja, Unia Europejska, depresja i męskie narzekanie. W Teatrze Studio w Warszawie Paweł Miśkiewicz i Joanna Bednarczyk adaptują "Serotoninę" Houellebecqa przeciw Houellebecqowi, a zarazem wiernie i przewrotnie. Można by powiedzieć, że to taki interpretacyjny strajk włoski.

Partner spektaklu

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

 

czynna codziennie (pn-nd):
w godzinach 14.00-19.00
(lub do rozpoczęcia spektaklu)

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę