Serotonina

adaptacja powieści Michela Houellebecqa

reż. Paweł Miśkiewicz

Archiwalne

Powrót
fot. Krzysztof Bieliński

Serotonina

 

„Serotonina” Michela Houellebecqa w STUDIO, czyli tragikomiczna opowieść o walce z wewnętrznym mrokiem.

Gwiazdor współczesnej literatury francuskiej po raz kolejny prowokuje, tym razem biorąc na celownik dojrzałych mężczyzn, którzy próbują ostatni raz zmienić swoje życie i zaznać szczęścia. Claude-Florent Labrouste, bohater powieści Houellebecqa, to 46-letni inżynier agronom (jak niegdyś sam autor), który pracuje jako urzędnik. Cieszy się wszystkimi atrakcjami tradycyjnego burżuazyjnego życia. Do tego ma ostrą depresję. Jej leczenie co prawda zwiększa u bohatera poziom serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia, ale zaniża jego libido.

Oswajanie lęku przed pustką określa najważniejsze tematy książki i przedstawienia w STUDIO. Twórcy spektaklu mówią: „Jeszcze do niedawna ludzi intrygowało pytanie, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Czy po prostu przestaje istnieć? Czy otwiera się świetlisty tunel, przez który przechodzi dusza? A może otwierają się ręce Boga lub innej nieziemskiej istoty? Dzięki depresji możemy poznać odpowiedzi na niektóre z tych pytań. W depresji wiele z człowieka umiera. Bywa, że w miejsce utraconych wspomnień i uczuć nie pojawia się nic nowego. Pustka rozrasta się stopniowo, ale nieubłaganie. Czy mechanizm ten jest sprawą indywidualnej choroby, czy dotyczy całej ludzkości?”

U Houellebecqa na depresję cierpi nie tylko główny bohater, ale i całe otoczenie, które ironią i autorefleksją próbuje odeprzeć ten stan rzeczy. Krajobraz powieści i spektaklu to Europa w absurdalnym upadku, przestrzeń radykalnego politycznego konfliktu, miejsce, w którym stary porządek ostatecznie przegrywa. Houellebecqowska melancholia to więcej niż tylko indywidualny smutek – to niepozbawiona złośliwości świadomość końca naszego świata.

 

Twórcy

AUTOR

Michel Houellebecq

PRZEKŁAD

Beata Geppert

REŻYSERIA

Paweł Miśkiewicz

ADAPTACJA

Joanna Bednarczyk i Paweł Miśkiewicz

SCENOGRAFIA

Barbara Hanicka

DRAMATURGIA

Joanna Bednarczyk

MUZYKA

Anna Zaradny

REŻYSERIA ŚWIATŁA / MULTIMEDIA

Marek Kozakiewicz

ASYSTENT REŻYSERA

Mateusz Smoliński

KIEROWNIK PRODUKCJI

Justyna Pankiewicz

INSPICJENTKA

Zuzanna Prusińska

ASYSTENTKA PRODUKCJI

Jolanta Jankowska

Recenzje

Dawid Dudko / Onet.pl

"Serotoninę" warto obejrzeć przede wszystkim dla aktorek. W opowieści skupionej na mężczyźnie najbardziej skomplikowane i ironiczne są kobiety. Z Haliną Rasiakówną będziecie chcieli się umówić, z Martą Ziębą napić, z Sonią Roszczuk zakumplować, a z Dominiką Biernat pośmiać z męskiego ego. Wiadomo nie od dziś, że Miśkiewiczowi z kobietami jest po drodze. Wyobrażam sobie tą inscenizację wyłącznie z kobiecej perspektywy.

Witold Mrozek / Gazeta Wyborcza

Impotencja, Unia Europejska, depresja i męskie narzekanie. W Teatrze Studio w Warszawie Paweł Miśkiewicz i Joanna Bednarczyk adaptują "Serotoninę" Houellebecqa przeciw Houellebecqowi, a zarazem wiernie i przewrotnie. Można by powiedzieć, że to taki interpretacyjny strajk włoski.

Partner spektaklu

Spektakle

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem
dyżur telefoniczny w godzinach 12.00–18.00

 

w weekendy: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
oraz na godzinę przed spektaklem

 

 

KONTAKT

dyżur telefoniczny: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

WJAZD / PARKING

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę