W 2024 roku STUDIO kontynuuje cykl debat PREMIERY PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu.
Jak wychować nowe pokolenie, aby ukrócić seksualizację dziewczynek?
2 września (poniedziałek), godz. 18.00
STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1, Warszawa
→ obowiązują zapisy tutaj
Redakcja miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” zaprasza na wydarzenie z cyklu Premiera Pisma.
O czym będziemy rozmawiać?
Seksualizacja dzieci – zwłaszcza dziewczynek – nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś coraz lepiej rozpoznajemy jego przejawy i konsekwencje, które w ostatnich dekadach wzmocniła spornografizowana kultura masowa. Odpowiedzi na ten problem wielu upatruje w rzetelnej edukacji seksualnej, istnieją jednak również tacy, którzy właśnie edukację uważają za jego źródło.
Jak więc przeciwdziałać uprzedmiotowianiu dziewczynek i wpisywaniu ich w seksualne konteksty? Na czym polega seksualizacja, jak działa i dlaczego jest niebezpieczna? Jak zmienia się obecnie status dzieci w kulturze i czemu ich ochrona jest tak istotna? O tym porozmawiamy podczas wrześniowej Premiery Pisma.
W rozmowie wezmą udział:
dr Robert Kowalczyk – doktor nauk medycznych, psycholog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta. Współzałożyciel Instytutu psychoterapii i terapii seksuologicznej SPLOT w Warszawie. Adiunkt na Wydziale Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wykładowca w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Uniwersytecie SWPS. W każdą niedzielę w radiu TOK FM współprowadzi SexAudycję oraz SexPodkast, a dla VOGUE.pl prowadzi podcast Męskie światy.
Patrycja Wonatowska – psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, edukatorka seksualna, wykładowczyni, ekspertka Sexed.pl, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności i podcastu #seksozoficznie. Posiada uprawnienia konsultantki w punkcie testowania HIV.
Angelika Szelągowska-Mironiuk – psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym, seksuolożka i polonistka. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Współpracowała lub współpracuje jako ekspertka, lub publicystka z Przewodnikiem katolickim, Tygodnikiem Powszechnym, Małymi Charakterami, Polskim Radiem, Magazynem Kontakt, Nowym Obywatelem, Deonem, Więz.pl oraz Natuli. Autorka książek z zakresu psychologii, m.in. „Ciało, bliskość, seksualność. Jak rozmawiać z dziećmi o intymności?”. Mieszka w Łodzi.
Debatę poprowadzi Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Spotykamy się co miesiąc w Warszawie, a na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo ze spotkania. Tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Spotkania 2023
5 kwietnia, „Sen o luksusie. Jak się zmieniają wyznaczniki statusu?”
10 maja, „Porwania rodzicielskie. Jak się kończy wojna o dziecko?”
12 czerwca „Czy uda nam się wyleczyć raka?”
5 lipca, „Jak chronić rzeki?”
2 sierpnia, „Jak podróżować odpowiedzialnie?”
6 września, „Jak nie wpaść w pułapkę psychowashingu?”
4 października, „Po co chodzimy na wybory?”
6 listopada, „Dlaczego lekarze nie zawsze są sojusznikami kobiet?”
5 grudnia, „Jeśli nie związki romantyczne, to co?”
Spotkania 2024
10 stycznia, „Czy jesteśmy gotowi na dłuższe życie?”
7 lutego, „Dlaczego śmieci to nasz wspólny problem”
6 marca, „Jak nie marnować talentów”
8 kwietnia „Jak rozwiązać w Polsce problem nierówności ekonomicznych”
6 maja „Czy work-life balance to mit”
5 czerwca „Jak i po co czytać sztukę współczesną”
3 lipca „Kto zarabia na naszych kompleksach dotyczących wyglądu?”
7 sierpnia „Jak naprawić polską politykę migracyjną?”