Powrót Tamary

reżyseria

Cezary Tomaszewski

Spektakle

Powrót

Powrót Tamary

Cezary Tomaszewski wraca do jednego z najbardziej legendarnych przedstawień w historii Teatru Studio, wystawionej oryginalnie w 1990 roku „Tamary”. I odnajduje jej mroczną tajemnicę, ukrytą pod powierzchnią atrakcyjnej fabuły opowieść o narodzinach faszyzmu.

Rok 1919. Gabriele D’Annunzio wraz z weteranami pierwszej wojny światowej zajmuje Rijekę i na niewiele ponad rok powołuje niezależną Regencję Carnaro. Ten gest jest odpowiedzią na niezrealizowane aspiracje Włochów tego regionu, którzy wpuszczają poetę-żołnierza do miasta i nazywają go swoim Il Comendante. Wolne miasto Fiume staje się państwem, którego konstytucja zakłada organizację życia społecznego przez muzykę, dni rozpoczynają się odczytami poezji z balkonu, mieszkańcy sami siebie nazywają piratami, a co za tym idzie w modę wchodzą czarne koszule z trupimi czaszkami.

Rok 1927. Polska malarka Tamara Łempicka odwiedza D’Annunzia w jego posiadłości – Vittoriale degli Italiani – podarowanej mu przez Benito Mussoliniego. Prowadzący namiętną korespondencję z Tamarą poeta liczy na bliższe spotkanie. Jak dokumentuje jednak jedna z wielu kochanek Il Comendante – Aelis Mazoyer, Łempicka nie ulega zalotom artysty.

Rok 1990. W warszawskim teatrze Studio Waldemar Dąbrowski produkuje, a Maciej Wojtyszko reżyseruje pierwszy prawdziwie „kapitalistyczny” spektakl w Polsce. „Tamara” na podstawie dramatu Johna Krizanca staje się wydarzeniem dla aspirujących do miana elity mieszkańców Warszawy. Spektakl przyciąga swoją nieoczywistą formą – grany jest w całym teatrze, a widzowie mogą śledzić wybraną postać i jej losy. W ramach spektaklu przewidziana jest kolacja organizowana przez hotel Holiday Inn. Odbija się to na cenach biletów – gdyby spektakl odbywał się dziś, trzeba by było zapłacić za niego około 400 zł. W przedstawieniu kwestie dotyczące sentymentu, jakim bohaterowie obdarzają czasy Regencji Carnaro, a także wątki dotyczące rodzącego się faszyzmu włoskiego ustępują wątkom obyczajowym i sensacyjnym.

Rok 2020. Sto lat po zajęciu Rijeki i trzydzieści po premierze „Tamary”. W teatrze Studio powstaje spektakl w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego opierający się na fenomenie przedstawienia z 1990 roku i wydobywający z niego zaniechane wątki. Młody faszyzm lat 20. sąsiaduje tu bezpośrednio z młodym kapitalizmem lat 90.

GABRIELE D’ ANNUNZIO: JAN PESZEK
TAMARA ŁEMPICKA: SONIA ROSZCZUK
AELIS MAZOYER: MONIKA ŚWITAJ
CARLOTTA MAGGIA: DOMINIKA BIERNAT
LUIZA FINCA: MONIKA OBARA
ADOLFO FINZI: MARCIN PEMPUŚ
BEPPE DE SPIGA: BARTOSZ PORCZYK
EMILIA CARTONI: MARTA ZIĘBA
DANTE BERTONE: FILIP PERKOWSKI
MARIUSZ / MARIO TASSO: MATEUSZ SMOLIŃSKI

Twórcy

REŻYSERIA

Cezary Tomaszewski

ŚWIATŁO

Jędrzej Jęcikowski

INSPICJENTKA

Olga Karoń

TEKST

Michał Buszewicz

WIZAŻ

Kacper Rączkowski

ASYSTENTKA PRODUKCJI

Monika Balińska

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY

BRACIA Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży

KIEROWNICZKA PRODUKCJI

Aleksandra Wiśniewska

STAŻ PRODUCENCKI

Joanna Orgniściak

Recenzje

Witold Mrozek
Gazeta Wyborcza

„…półtoragodzinny "Powrót Tamary" to też dowcipna opowieść o sztuce jako niedoskonałym choć wciąż najlepszym narzędziu przepowiadania przyszłości, krytyki teraźniejszości i wspominania przeszłości.”

Tomasz Miłkowski
Dziennik Trybuna

Przedstawienie stoi aktorami, a jego niekwestionowanym królem jest Jan Peszek brawurowo portretujący ramolejącego rewolucjonistę, poetę i kabotyna, polującego nieskutecznie na wdzięki Tamary Łempickiej (Sonia Roszczuk).

Tomasz Sobierajski
ELLE Man

(...)Reżyserowi Tomaszewskiemu dziękuję szczególnie mocno za to, że na scenie nie widzimy pojedynczych aktorów odgrywających swoje role, a grający ZESPÓŁ teatru. Jest to – szczególnie w warszawskich teatrach – tak rzadko spotykane zjawisko, że z przyjemnością się na to patrzy. Dzięki temu „Powrót Tamary” to wspaniały popis aktorskich umiejętności.

Spektakle

 

KASA BILETOWA
(ograniczone funkcjonowanie w związku z obostrzeniami)

 

Od 26 kwietnia:

pn-pt w godz. 11.00—19.00
sb-nd w godz. 13.00—19.00

 

1-3 maja nieczynna

 

Przez cały czas można do nas pisać na adres: bilety@teatrstudio.pl,

 

Na wiadomości odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę