Aktualności

Powrót
Teresa Tyszkiewicz, „Wata”, 1981, fotografia, odbitka żelatynowo-srebrowa, 60 x 50 cm
Dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do naszych zbiorów włączyłyśmy prace Jarosława Kozłowskiego, Teresy Tyszkiewicz i Alicji Bielawskiej.Zbiory Galerii Studio im. Jerzego Grzegorzewskiego, będącej częścią Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, to wciąż rozwijany zbiór dzieł sztuki o wyjątkowej wartości. Dziś liczy blisko tysiąc obiektów sztuki XX i XXI wieku, polskiej i międzynarodowej. Są to obrazy, rzeźby, tkaniny, instalacje oraz prace na papierze. Dzieła sztuki tworzące kolekcję Galerii Studio pokazują ewolucję zainteresowań, gustów, kryteriów, dając obraz zmieniającej się polskiej sceny artystycznej od lat 70. XX wieku do dzisiaj. W 1972 roku, kiedy Józef Szajna objął Teatr Studio i stworzył tam galerię sztuki, nie istniała w Warszawie stała ekspozycja polskiej sztuki współczesnej. Nowe nabytki prezentowane w przestrzeni teatru spełniały funkcję stałej wystawy. W Kolekcji Galerii Studio są prace takich twórców, jak Natalia LL, Ewa Partum, Zdzisław Sosnowski, Józef Robakowski, Teresa Murak, Tomasz Ciecierski, Agata Bogacka, Zbigniew Dłubak.Strategia rozwoju kolekcji polega na systematycznym poszerzaniu zbiorów o prace nurtu neoawangardy, co nawiązuje do tradycji tych zbiorów, ale także o dzieła artystów i artystek młodszej generacji. Naszym celem jest nie tylko powiększanie kolekcji, ale także dialog z publicznością poprzez medium wystawy, pomyślanej w sposób nowoczesny, obudowanej programem edukacyjnym i działaniami promocyjnymi, jak wystawa „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” w 2021 roku, czy „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio” w instytucji sztuki OP ENHEIM we Wrocławiu w 2023 roku. Innym medium docierania do widza są książki towarzyszące wystawom, jak 48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie (2020) lub Dekolonizacje (2022). Kolekcja funkcjonuje także w ramach cyklu STUDIUM zapoczątkowanego w 2019 roku. Jest to program spotkań wokół zbiorów galerii, w którym dzieła sztuki ukazywane są w aktualnym kontekście – były to m.in. pokazy Józefa Szajny, Włodzimierza J. Zakrzewskiego, Krystyny Piotrowskiej. Program zakłada tworzenie platformy wymiany wiedzy i praktyk między specjalistami. Nawiązaliśmy m.in. współpracę z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2017–2021 przeprowadziliśmy restrukturyzację magazynów i reorganizację przechowywania zbiorów. Obecnie wdrażamy program naukowego opracowania i digitalizacji zbiorów sztuki oraz dokumentacji.

Seria rysunków zatytułowana + –  Jarosława Kozłowskiego z 1971 roku oraz fotografia Wata Teresy Tyszkiewicz z 1981 roku należą do grupy ważnych historycznie dzieł artystów polskiej neoawangardy. Wzbogacają kolekcję Galerii Studio w znaczny sposób. Są to prace wybitnych artystów, których wcześniej nie było w naszych zbiorach, przekazują wiedzę o jednym z najciekawszych etapów nowoczesnego ruchu artystycznego w Polsce. Trzy kompozycje na papierze Alicji Bielawskiej Różnica zawarta jest w skali (III)Ćwiczenie I oraz Ćwiczenie II z 2016 roku reprezentują twórczość artystki młodszej generacji, podejmującej wątki feministyczne i odnoszącej się do problematyki języka sztuki. Wszystkie prace zakupione z programu Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej, wkrótce znajdą się w programie wystaw, będą wzmacniać i pogłębiać dialog z widzem, służąc edukacji i promocji polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej.

 

Lista zakupionych obiektów:

  1. Jarosław Kozłowski, + –, 1971, trzydzieści jeden rysunków tuszem na papierze, każdy 10 x 20 cm
  2. Teresa Tyszkiewicz, Wata, 1981, fotografia, odbitka żelatynowo-srebrowa, 60 x 50 cm
  3. Alicja Bielawska, z cyklu Różnica zawarta jest w skali (III), 2016, kredka na papierze, 156 x 104 cm
  4. Alicja Bielawska, Ćwiczenie I, 2016, kredka na papierze, 84 x 59,5 cm
  5. Alicja Bielawska, Ćwiczenie II, 2016, gwasz na papierze, 84 x 59,5 cm

 

Finansowanie projektu:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Nazwa zadania „Rozbudowa Kolekcji Galerii Studio w Teatrze Studio im. S. I. Witkiewicza w Warszawie”.

 

KASA BILETOWA

 

Od 1 lipca do 18 lipca kasa nieczynna.
Od 19 lipca do 16 sierpnia kasa nieczynna i brak dyżuru telefonicznego.

 

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00
telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

w weekend: sobota—niedziela
kasa nieczynna, brak dyżuru telefonicznego

 

 

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

wtorek – niedziela 12:00 – 19:00

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę