en
 

Sezon 2022/2023

Aktualności

Powrót
na zdjęciu próba spektaklu „Wyspa Jadłonomia” w reż. Macieja Podstawnego / fot. Sisi Cecylia

Chcemy opowiedzieć Wam o właśnie rozpoczynającym się sezonie 2022/2023. To będzie krótka historia o najbliższej przyszłości, dzięki której dowiecie się kto, kiedy i gdzie, a także dlaczego nasze wydarzenia układają się w hasło: szanse i zagrożenia.

Zanim przedstawimy Wam wydarzenia artystyczne oraz ich twórców i twórczynie, kilka słów o tym, skąd startujemy. To, co dzieje się w zakulisowych salach i korytarzach naszego wspólnego Miejsca można nazwać w prosty sposób. To namysł i troska. Po pandemii wszyscy czujemy, że powinniśmy na nowo przyjrzeć się, jak budować nasz program, by spotkanie w teatrze oraz galerii było wzmacniające, żywe i atrakcyjne. Chcemy też poznać bliżej naszą widownię, dlatego będziemy pytać Was bezpośrednio o zdanie w formie badań i wywiadów. Jako miejsce o określonej tradycji poszukujemy nowego języka, który wesprze nas i Was w wyzwaniach zmiennej, wymagającej codzienności. Szukamy wytchnienia i przestrzeni wolnej wypowiedzi, która sprzyja refleksji. Do tego potrzebny jest namysł, czyli krytyczność jako narzędzie weryfikujące nasze założenia oraz troska, czyli delikatność i empatia w działaniu.

Premiery nadchodzących miesięcy to różnorodne opowieści o szansach i zagrożeniach. Chcemy czujnie komentować rzeczywistość w niełatwym czasie, ale nie zatrzymywać się na tym. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytania zadane w czujnym procesie badania rzeczywistości. Rozpoznawać zagrożenia i opowiadać o szansach. Będziemy sprawdzać je na scenie i w przestrzeni galerii, będziemy także rozmawiać o nich z Wami. Podstawą do tego jest dla nas misja instytucji kultury otwartej na różne wrażliwości swoich widzów.

Pierwszą premierą na jaką Was zapraszamy jest „Wyspa Jadłonomia” kolektywu Podstawny, Kowalkowska, Czapliński – historia o tym, jak ważne, nie tylko dla naszych ciał, ale także naszej planety jest zdrowe, ekologiczne jedzenie. Spektakl, który powstaje w oparciu o serię popularnych książek kulinarnych Marty Dymek odświeży formę teatru familijnego.
The Employees” na podstawie powieści Olgi Ravn będzie kosmiczną podróżą ze społecznością skolonizowaną przez biurokrację i antyludzkie zarządzanie poszukującą istoty humanizmu. To nie tylko intrygujący, multimedialny spektakl reżyserującego po raz pierwszy w Warszawie Łukasza Twarkowskiego, ale też inny sposób uczestniczenia widowni w teatralnym wydarzeniu. „Empuzjon” przenosząc najnowszą powieść noblistki, Olgi Tokarczuk, na teatralną scenę poruszy temat, w którym wciąż jako społeczeństwo mamy wiele do zrobienia: stereotypów dotyczących męskości i kobiecości. To koprodukcja Studio i Teatru Śląskiego w Katowicach reżyserowana przez Roberta Talarczyka. Ostatnia premiera sezonu, „Królowa Śniegu” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, muzyczne widowisko z Marią Peszek i Janem Peszkiem, sprawdzi czy tyrania upolitycznionej technologii rozgrzewająca nam głowy i zamrażająca serca ochłonie pod wpływem zabawy i empatii. „Królowa Śniegu” powstaje w koprodukcji z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia oraz Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie.

Program naszej Galerii również dotyczy refleksji nad dziejącą na naszych oczach zmianą społeczną, w której dawny język przestaje działać. Aby móc odnowić to, co najważniejsze: relacje międzyludzkie, związki naszych ciał z naturą potrzebujemy przyjrzeć się przeszłości i zapytać w jaki sposób przyszłość uczynić lepszą. Zaproszeni przez Dorotę Jarecką i Paulinę Olszewską artyści i artystki, tak jak wcześniej, swoje prace przygotowują w dialogu z Kolekcją Galerii Studio. Oprócz otwartej już wystawy Krystyny Piotrowskiej na przełomie września i października pokażemy w ramach Warsaw Gallery Weekend, we współpracy z Galerią Raster pracę Oskara Dawickiego „Mężczyźni” o podlegającej presji, ułomnej, męskiej kondycji. Następnie w dolnej przestrzeni Galerii Studio, w weekendy, odbywał się będzie performance Ernestyny Orlowskiej „Szmer/Murmur” badający, z zaproszoną przez artystkę grupą osób, znaczenia jakie powstają w momencie przetwarzania i rozpadu ubiorów i tekstów. W grudniu będziemy mogli obserwować proces powstawania instalacji z rekwizytów pozyskanych z magazynów Teatru Studio. Wojciech Ziemilski i Wojciech Pustoła zaproszą na projekt w duchu metody Real Time Composition pt. „Pamięć jest naszym słabym punktem”. W nowym roku dowiemy się wreszcie „Kim jest Janina Węgrzynowska”. Prace inspirowane jej twórczością pokażą Agata Bogacka, Agnieszka Grodzińska, Marcin Dymiter, Magda i Ludomir Franczak, Jenny Brockmann, Dagmar Schürrer. Galeria Studio zaprezentuje też swoje zbiory w nowej instytucji sztuki współczesnej OPENHEIM znajdującej się w historycznym budynku przy Placu Solnym we Wrocławiu. Wiosną będzie można zobaczyć wyniki badań Zuzanny Hertzberg nad archiwami kobiet, działaczek ruchów anarchistycznych i rewolucyjnych „Bojowniczki”, a na koniec sezonu zapraszamy na zbiorową wystawę artystów z Niemiec, Polski i Czech o wyobrażonych przyszłościach: „Wyspy. Możliwości wspólnoty”.

Zapraszamy!

STUDIO teatrgaleria

 

KASA BILETOWA

 

8 czerwca (Boże Ciało) kasa czynna w godz. 14.00–19.00

 

pn-pt czynna w godz: 11.00–19.00
sb-nd czynna w godz: 14.00–19.00

 

poza powyższymi godzinami czynna:
– na godzinę przed spektaklem / wydarzeniem
– do rozpoczęcia spektaklu / wydarzenia

 

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

+48 22 656 69 41
+48 22 656 69 42
bilety@teatrstudio.pl

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia od 3 czerwca 2023

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

 

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę