Aktualności

Powrót

Na rok 2022 przypada jubileusz pięćdziesięciolecia STUDIO, jednej z najważniejszych warszawskich scen teatralnych. Artystycznych, a nie tylko teatralnych, bo STUDIO od zawsze odnosi się i twórczo rozwija awangardowy postulat przenikalności różnych dziedzin sztuki. Naczelną ideą STUDIO teatrgalerii jest tworzenie miejsca, które umożliwia swobodny dialog sztuk i związanych z nimi środowisk twórczych. Pięćdziesięciolecie to doskonała okazja, żeby zaprezentować wielokierunkową i polifoniczną działalność STUDIO i przyjrzeć się przyszłości tego miejsca.

Punktem wyjścia programu jubileuszu, którego obchody ze względu na luzujące się obostrzenia pandemiczne rozpoczynamy w kwietniu bieżącego roku – mówi Roman Osadnik, dyrektor teatru – jest z jednej strony niezwykle bogata historia STUDIO i ludzi, którzy to miejsce współtworzą, z drugiej pytanie o jego przyszłość. Dlatego w programie jubileuszowym obok artystycznych spotkań z aktorami STUDIO, znajdą Państwo propozycje przygotowane przez młode artystki-aktywistki z ruchu Extinction Rebellion, które z dzisiejszej perspektywy odczytują zawartość naszego archiwum i spuściznę Józefa Szajny, prezentacje prac w technologii VR oraz niezbędną, naszym zdaniem, refleksję nad formami teatru bliskiej przyszłości.

W programie obchodów znajdą się wydarzenia stricte teatralne (premiera spektaklu „Plath” , inspirowanego życiem i twórczością Sylvii Plath, przygotowanego przez Katarzynę Kalwat (reżyseria), Agatę Adamiecką-Sitek (dramaturgia), Bożenę Keff (tekst) oraz dwudniowy Maraton Teatralny spektakli repertuarowych), ale także działania galeryjne (cykl „1:1 Kolekcja Studio” czyli prezentację najciekawszych dzieł z kolekcji Galerii Studio, pierwsze spotkanie wokół dzieła Grzegorza Kowalskiego poprowadzi Hanna Wróblewska oraz wystawę „Dekolonizacje”, kuratorowaną przez Dorotę Jarecką); edukacyjne (nocny spacer po teatrze „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie” oraz warsztaty dla dzieci „Pracownia Małego Teatru”) i muzyczne (maraton muzyczny Marcina Maseckiego, koncert Józefa Jakuba Orlińskiego, światowej sławy polskiego kontratenora oraz koncerty-performanse w ramach Ephemera Festival, interdyscyplinarnej odsłony międzynarodowego festiwalu UNSOUND, tegorocznego laureata Paszportu Polityki).

Obchody zakończą się w przyszłym sezonie. Ich finałem będą dwa spotkania. Pierwsze z nich zaplanowane na weekend 16-18 września będzie poświęcone patronowi teatru, Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. W rocznicę śmierci Witkacego odbędzie się rozmowa poświęcona kolażowym scenariuszom tworzonym na podstawie jego dramatów dla Studio przez dyrektorów artystycznych sceny Szajnę, Grzegorzewskiego i Korczakowską.

Drugie spotkanie na zakończenie roku jubileuszowego będzie poświęcone Józefowi Szajnie, prekursorowi nowoczesnego myślenia o instytucji kultury jako przestrzeni otwartej dla sztuk performatywnych, z okazji planowanej na koniec roku premiery książki Agnieszki Berlińskiej.

 

PROGRAM JUBILEUSZOWY STUDIO

***
5 kwietnia (wtorek), godz. 19.00 – Foyer oraz online przez Facebooka 

1:1. KOLEKCJA STUDIO
Inauguracja cyklu spotkań wokół wybranych dzieł z Kolekcji Galerii Studio.

W ramach cyklu zaproszeni goście będą konfrontować się z jedną z prac z kolekcji sztuki współczesnej zgromadzonej w STUDIO. Praca będzie na czas wykładu zaprezentowana widzom. Nasi goście będą wchodzić z nią w dialog, przybliżać kontekst jej powstawania bądź ukazywać ją w całkiem nowym świetle.

Pierwsze spotkanie z cyklu poprowadzi Hanna Wróblewska, kuratorka i krytyczka sztuki, w latach 2010–2021 dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Bliżej przyjrzy się pracy Grzegorza Kowalskiego z 1985 bez tytułu (W hołdzie Witkacemu).

Kompozycja autorstwa Grzegorza Kowalskiego, rzeźbiarza, artysty konceptualnego, kuratora wystaw, profesora akademickiego, powstała w 1985 z okazji wystawy „W hołdzie Witkacemu” zorganizowanej w Galerii Studio.

 

Kolejne spotkania:

9 maja 2022 o godz. 19.00 – Karolina Sulej, autorka książki „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny” opowie o instalacji „Ślady” Józefa Szajny, a szczególnie o kobiecym manekinie „Błękitna”. Dwa kolejne spotkania z cyklu zaplanowane są na 6 czerwca i 5 lipca.

Wstęp wolny.

 

***

13 maja (piątek), godz. 19.30 – Modelatornia

Instalacja

Extinction Rebellion/Szajna/Archwium
ARCHIWUM KATASTROFY

Kuratorki artystycznej rezydencji Przed/Po, Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka, zaprezentują instalację, która z perspektywy katastrofy klimatycznej pozwoli spojrzeć na zwartość archiwum Studio i spuściznę Józef Szajny w 100 rocznicę jego urodzin.

Instalacja czynna do 5 czerwca, wtorek-niedziela, godz. 16.00-19.00. (wejście do 18:30)
Wstęp biletowany. → bilety

***

14 maja (sobota), od godz. 18.00 do 24.00 – Galeria Studio

OTWARCIE WYSTAWY „DEKOLONIZACJE” ORAZ NOC MUZEÓW W GALERII STUDIO

Wystawa ukazująca sztukę antywojennego protestu w Polsce i na Zachodzie w latach 60. i 70 XX wieku, uzupełniona o prace współczesnych artystów. W obliczu rosnącego zagrożenia wojennego w Europie, projekt odwołuje się do najważniejszego przesłania teatru i sztuki Józefa Szajny: każda przemoc musi się spotkać z „repliką”. Także artystyczną.

Na wystawie znajdą się prace m.in. Jarosława Kozłowskiego, Grzegorza Kowalskiego, Wolfa Vostella, Ulrike Ottinger, Astrid Klein (fot. 1), Nancy Spero, Yayoi Kusamy, Jean-Jacques Lebela, Borisa Lurie. Współorganizatorem wystawy jest Boris Lurie Art Foundation z Nowego Jorku. Kuratorki: Dorota Jarecka, Paulina Olszewska

Wystawie towarzyszy program spotkań na temat współczesnych konfliktów wynikających z dziedzictwa kolonializmu. Spotkania będą odbywać się w Głównym Foyer Teatru Studio.

7 czerwca, godz. 19.00, Michał Pospiszyl, „Dekolonizowanie bagien”, wykład.
21 czerwca, godz. 19.00, Eugene Andre i Katelyne Alexis, sztuka współczesna na Haiti w perspektywie postkolonialnej. Spotkanie w języku francuskim z tłumaczeniem.
27 czerwca, godz. 19.00, Tomasz Szerszeń, „Wszystkie wojny świata”, wykład performatywny.
12 lipca, godz. 19.00, „Artyści w diasporze”. Spotkanie z artystami i artystkami z Ukrainy przebywającymi w Polsce.
19 lipca, godz. 19.00, Ton Van Anh. Spotkanie na temat społeczności wietnamskiej w Polsce. Prezentacja filmu dokumentalnego Ton Van Anh „Warszawiacy”.

Wystawa czynna do 24 lipca, wtorek-niedziela, godz. 12.00-19.00.
Wstęp na wystawę biletowany. Wstęp wolny na wydarzenia towarzyszące.

 

***

15 maja (niedziela), godz. 18.00 – Modelatornia

Performans
XR FRYZJERZY

XR Fryzjerzy to unikalna okazja poznania historii ruchu przez pryzmat osobistych doświadczeń aktywistów i aktywistek w intymnej sytuacji strzyżenia włosów. Wydarzeniu performatywnemu będą towarzyszyły projekcje dokumentów, w których zajrzymy za kulisy aktywizmu od niecodziennej strony zabiegów dokonywanych na ciele, mających swoją bogatą kulturowo historię, którym będą towarzyszyć prywatne opowieści bohaterów i bohaterek.

Wstęp biletowany.

***

21 maja (sobota), godz. 13:00 – Duża Scena
22 maja (niedziela), godz. 19.00 – Duża Scena

Koncert
JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI I MICHAŁ BIEL

 

Jakub Józef Orliński, światowej sławy polski kontratenor wraz z Michałem Bielem przy fortepianie, wykonają pieśni polskich kompozytorów romantycznych oraz wybrane arie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego baroku.

Wstęp biletowany.

***

3 czerwca (piątek), godz. 20.00 – Duża Scena
biletowane pokazy przedpremierowe 1, 2 czerwca

PREMIERA SPEKTAKLU „PLATH
KALWAT/ADAMIECKA/KEFF

Spektakl Katarzyny Kalwat (reżyseria), Agaty Adamieckiej-Sitek (dramaturgia) oraz Bożeny Keff (tekst), inspirowany biografią oraz kultową powieścią „Szklany Klosz” Sylvii Plath stanowi próbę kulturowej diagnozy współczesnej depresji.

Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami w ramach pracowni Open Studios.

Wstęp biletowany.

 

***

5 czerwca (niedziela), od rana do nocy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MARCINA MASECKIEGO
maraton muzyczny

MDMArcina Maseckiego to wyjątkowe spotkanie artysty z publicznością swojej ulubionej instytucji kultury. Przez cały dzień Masecki będzie przemierzał przestrzenie teatru prezentując w jego kolejnych zakątkach wachlarz swoich muzycznych fascynacji.

godz. 11.00 – Scena plenerowa na Placu Defilad

„Do kotleta” → BILETY
Trio Jazzowe Marcina Maseckiego: Masecki/Rogiewicz/Domagalski

Połączenie muzyki i gastronomii to jeden z ulubionych tematów Marcina Maseckiego. Jego Trio Jazzowe z Jerzym Rogiewiczem i Piotrem Domagalskim zagra na Placu Defilad, przed wejściem do Teatru Studio, do brunchu ze specjalnym jubileuszowym menu, przygotowanym przez Bar Studio.

godz. 13.00 – Duża Scena

„Maraton kameralny” → BILETY
Masecki/Markowicz/Aleksandrowicz + goście

Od lat Masecki z partnerami prezentuje w Studio muzykę klasyczną w alternatywnym formacie i nieco salonowej atmosferze. Prawie jak w domu; drzwi na dużą scenę będą otwarte, publiczność będzie mogła wychodzić i wchodzić między utworami. W foyer będzie możliwość kupienia herbatki i ciacha, które w czasie koncertu będzie wolno podjadać na sali (rozsądnie oczywiście!). Ze sceny będą płynęły perły europejskiej kameralistyki w różnych konfiguracjach instrumentalnych, od duetów po nonety.

godz. 17.00 – Korytarz na I piętrze

„Solo w korytarzu” → BILETY
Glass/Satie

Korytarz na piętrze obok gabinetu dyrektora jest długi na 60 m, a szeroki na 3. Jest to przestrzeń niecodzienna I nieco tajemnicza, w dodatku z wyśmienitą akustyką. Masecki ustawi się na wysokiej scenie w jednym z końców tego długiego, dźwiękowego tunelu i zagra utwory dwóch mistrzów minimalizu – Erika Satie i Philipa Glassa.

godz. 20.00 – Duża Scena

„Nadzwyczajny koncert symfoniczny” → BILETY
Mozart/Masecki

Studio wspólnie z Maseckim powołuje do życia specjalnie na tę okazję orkiestrę symfoniczną. Nie dzieje się to pierwszy raz na deskach Studio, Sinfonia Varsovia też stawiała tu swoje pierwsze kroki. Tym razem nowy zespół zagra koncert fortepianowy Mozarta d-moll (pamiętacie ostatnią scenę w Amadeuszu Miloša Forman kiedy obłąkany Salieri jeździ po szpitalu na wózku, udzielając rozgrzeszenia “wszystkim miernotom świata”?), a po nim utwory symfoniczne Maseckiego pod jego własną batutą – fragmenty z jego symfonii, oraz polonezów orkiestrowych.

godz. 22:30 – Scena Plenerowa na Placu Defilad

„Z Ameryki Łacińskiej” → BILETY
Masecki/Marshall/Ribas

Na zakończenie, w ciepły czerwcowy wieczór, Masecki zaprasza z powrotem na Plac Defilad, tym razem na koktajl muzyczny inspirowany Ameryką Łacińską. Towarzyszyć mu będzie wybitny mandolinista amerykański Mike Marshall oraz brazylijski perkusjonalista Amoy Ribas. Istnieje ewentualność, że koncert spontanicznie przerodzi się w jam session do rana.

Bilety w sprzedaży od 1 kwietnia.

***

11 – 12 czerwca (sobota – niedziela)

MARATON TEATRALNY

Przez cały weekend, na wszystkich scenach, od rana do nocy świętujemy hucznie nasze pierwsze pół wieku. W programie: spektakle „Bowie w Warszawie”, „Byk”, „Koniec z Eddym”, „Biesy VR”, spektakle z cyklu inicjatywy aktorskie „Matka Makryna” Ireny Jun, „Więcej niż jedno zwierzę” Roba Wasiewicza oraz „Oriana Fallaci” w 45-lecie pracy artystycznej Ewy Błaszczyk; nocne oprowadzania po teatrze, kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Dekolonizacje” w Galerii; warsztaty dla dzieci oraz potańcówka na Placu Defilad.

 

11 czerwca (sobota)

od godz. 10.00 do 18.00 „Pracownia Małego Teatru” mobilne laboratorium teatralne na Placu Defilad → zapisy: edukacja@teatrstudio.pl
godz. 10:00 – 22:00 „Biesy VR” (wstęp bezpłatny z dowolnym biletem na spektakl z Maratonu)
godz. 10.00 i godz. 15.00 – „Bowie w Warszawie” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 13:00 po wystawie Galerii Studio „Dekolonizacje” oprowadzają kuratorki: Dorota Jarecka i Paulina Olszewska
godz. 18.30 – „Matka Makryna” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 20.00 – „Więcej niż jedno zwierzę” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 21.30 – „Byk” → BILETY 19,72 ZŁ
ok. godz. 23.00 „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie” czyli nocny spacer performatywny,  zapisy → edukacja@teatrstudio.pl
ok godz. 23.00 na Placu Defilad potańcówka z największymi przebojami ostatniego półwiecza

Po ostatnim spektaklu, ok. godz. 23.00 „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie”, czyli nocny spacer performatywny, który pozwoli doświadczyć przestrzeni teatru przez pryzmat jego historii, a jednocześnie wejść w interakcję z obecnie używanymi i historycznymi obiektami teatralnymi, scenografiami do spektakli, kostiumami i sferą audiowizualną, a także przekonać się na własnej skórze, co oznacza spotkanie trzeciego stopnia z duchem teatru w sensie dosłownym i metaforycznym. Obowiązują zapisy → edukacja@teatrstudio.pl

 

12 czerwca (niedziela)

od godz. 10.00 do 18.00 „Pracownia Małego Teatru” mobilne laboratorium teatralne na Placu Defilad → zapisy: edukacja@teatrstudio.pl
godz. 10:00 – 22:00 „Biesy VR” (wstęp bezpłatny z dowolnym biletem na spektakl z Maratonu)
godz. 10.00 – „Więcej niż jedno zwierzę” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 11.30 – „Byk” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 13.00 – „Matka Makryna” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 15.00 – „Koniec z Eddym” → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 18.30 – „Oriana Fallaci” oraz 45-lecie pracy artystycznej Ewy Błaszczyk → BILETY 19,72 ZŁ
godz. 20.30 – „Koniec z Eddym” → BILETY 19,72 ZŁ

W czasie, gdy rodzice, opiekunowie udadzą się na spektakl zapraszamy dzieci do mobilnego laboratorium teatralnego: „Pracownia Małego Teatru” to laboratorium, w którym dzieci mogą eksperymentować i stawać się artystami, a dorośli mają możliwość obserwacji i uczestnictwa w procesie. Dzieci poprzez zabawę poznają na nowo takie obszary teatru, jak: opowieść, gest, gra, koncept, kompozycja i odkrywają teatr w codziennych, performatywnych sytuacjach. Pracownia Małego Teatru – Stowarzyszenie Pedagogów Teatru na Placu Defilad przez cały weekend, od godz.10.00 do 18.00, obowiązują zapisy → edukacja@teatrstudio.pl.

Bilety na spektakle w specjalnej cenie 19,72 zł (rok założenia STUDIO).

***

14 czerwca (wtorek), godz. 19.00 – Duża Scena

ROZMOWA Z KAMIENIEM
Irena Jun i jej goście

Z okazji pięćdziesięciolecia Teatru Irena Jun, wybitna osobowość sceniczna od lat związana z Teatrem Studio, zaprasza na wieczór swojego Jednoosobowego Teatru Poezji. W programie spotkania znajdą się wiersze takich autorek i autorów jak Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Tomas Venclova, czy Elizabeth Bishop. Za pomocą tego specyficznego medium, jakim jest poezja, Irena Jun i zaproszeni przez nią goście będą starali się skomentować otaczającą nas, skomplikowaną rzeczywistość. W wieczorze udział wezmą zaproszeni przez Gospodynię wieczoru artyści, tacy jak Paweł Paprocki, Michał Żebrowski, Joanna Szczepkowska, Sonia Roszczuk, Tomasz Nosinski oraz kompozytor i kontrabasista Tadeusz Wielecki.

Irena Jun, aktorka i reżyserka, jedna z najwybitniejszych na świecie odtwórczyń ról beckettowskich, była wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie. Do zespołu Studio należy od powstania tej sceny. Grała w większości spektakli jej dyrektorów.

Wstęp biletowany.

***

 

WEEKEND IMMERSJI
kuratorka: Anna Lewanowicz

16 – 17  czerwca (czwartek – piątek) – Duża Scena, Scena plenerowa na Placu Defilad

EPHEMERA FESTIVAL

Koncerty – performanse w ramach Ephemera Festival, interdyscyplinarnej odsłony międzynarodowego festiwalu UNSOUND, tegorocznego laureata Paszportu Polityki. Prezentacje będą łączyły najnowsze działania w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej z elementami performansu, tańca współczesnego i sztucznej inteligencji.

Wstęp biletowany.

17  – 19  czerwca (sobota-niedziela), godz. 15.00-19.00 – w różnych przestrzeniach teatru

VR

Pokaz immersyjnych prac wykorzystujących nowe technologie, m.in. wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję.  W programie m.in. „I am [VR]” Susanne Kennedy i Marka Selga, niemieckiej reżyserki, uhonorowanej w 2017 roku Europejską Nagrodą Teatralną i artysty multimedialnego, zajmującego się dynamiką na styku archaicznych mitów, technologii komputerowej i świadomości, „Mechaniczne dusze” Gaëlle Mourre, francuskiej reżyserki filmów immersyjnych (premiera na festiwalu Sundance w 2019 r) oraz prace polskich twórców z Laboratorium Narracji Wizualnych (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Partnerzy: Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Francuski

 

***

26 czerwca (niedziela), godz. 17.00

BENEFIS STANISŁAWA BRUDNEGO

Po spektaklu „Berlin Alexanderplatz” odbędzie się kameralny benefis Stanisława Brudnego, aktora związanego ze STUDIO od 50 lat. Wybitny aktor teatralny i filmowy (w swoim dorobku ma ponad sto dwadzieścia ról teatralnych) i wspaniały człowiek.

Wstęp wolny po okazaniu biletu na spektakl.

***

18 września (niedziela)

W rocznicę śmierci Witkacego odbędzie się rozmowa poświęcona kolażowym scenariuszom tworzonym na podstawie jego dramatów dla Studio przez dyrektorów artystycznych sceny Szajnę, Grzegorzewskiego i Korczakowską.

Wstęp wolny.

 

STUDIO teatrgaleria  to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 2021/2022 odbyło się sześć premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021) i monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (prapremiera: 19 marca 2022).

 

 

KASA BILETOWA

 

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

GALERIA STUDIO

 

18 maja 2024 NOC MUZEÓW
20:00-24:00 (wstęp wolny)

19 maja czynna do godz. 17:00
30 maja nieczynna (Boże Ciało)

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę